Aktar Bloğu

Limon Otu ve Faydaları

Limon otu ve faydalari

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Limon otu, oldukça yararlı bitkilerdendir. Anavatanı Avrupa olup günümüzde sıcak iklimlerin çoğunda yetiştirilmektedir.

Limon otu bitkisi çalı şeklindedir. Limon otunun içeriğinde bulunan sitral bitkinin önemini arttırmaktadır. Limon otuna kokusunu ve tadını verende bu sitral maddesidir. Bitkinin insan vücuduna yararlı olan kısımları kökleridir.

Limon Otu Faydaları

Kökler kurutulup toz haline getirilerek aktarlarda satılmaktadır. Bitki toz halinde tüketilebileceği gibi çay olarak da tüketilmektedir. Limon otunun faydalarından bahsedecek olursak özellikle emziren annelerde oldukça faydalı olduğu görülmektedir. Limon otu annelerin sütünü bollaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca annenin emzirirken kaybettiği mineral ve vitaminleri geri kazandırır. Bu yüzden emziren kadınların düzenli tüketmesi anne ve bebeğe oldukça yarar sağlayacaktır. Ancak yine de hem emziren annelerin hem de hamilelerin doktorlarına danışmadan tüketmemeleri önerilir. Benzer şekilde alerjisi olanların, herhangi bir rahatsızlığı bulunanların doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Limon otu ve faydalariLimon otunun diğer faydaları incelendiği zaman özellikle bağışıklık sistemine yardımcı olduğu görülmektedir. Çayı yapılan limon otu, bağırsak düzensizliği çeken kişilerde bağırsak hareketlerini düzenlemeye, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bu yüzden kilo vermek isteyen kişilerin tüketilmesi önerilmektedir. Limon otu ayrıca birçok organın temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle karaciğer, pankreas ve böbrekler için yararlı bir bitkidir.

Vücutta oluşan ağrıları hafiflemesine yardımcı olan limon otu, kas sistemini güçlendirmeye, lenf sistemini çalıştırarak vücudun savunmasına yardımcı olur. Sağlığımıza faydalı olan bu ot ayrıca hoş kokusu sayesinde parfüm elde etmek içinde kullanılmaktadır. Doğanın mucizelerinden olan limon otundan tam bir etki alabilmek için düzenli olarak tüketmek gerekmektedir.

Limon Otu Nasıl Tüketilir?

Limon otunun yapraklarından çay yapılır. Direkt limon otu aromalı çayı satıldığı gibi, limon otunun kurutulmuş hali de satılmaktadır. Bir diğer kullanım şekli ise yağdır. Limon otu yağı, uçukların iyileşmesine, cilde uygulandığı zaman ince çizgilerin görünümlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra limon otu yağı, dudak lekelerine sebep olan zararlı organizmalara karşı vücudun doğal tepkisini desteklemek için birlikte kullanılan kafeik asit, p-kumarik asit ve rosmarinik de içermektedir.

Limon Otu Yağı Nerede Satılır?

Limon otu yağı, hemen hemen tüm marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Hemen satın almak isteyenler ise e-Aktariye üzerinde sipariş oluşturabilirler.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.