Lavantalı bitki çayı, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yetişen lavantaların kurutulması ile hazırlanmaktadır. İnsan sağlığına çeşitli alanlarda fayda sağlayan lavantalı bitki çayı, ülkemizin yanı sıra özellikle Rusya, Afrika ve Amerika’da tüketilmektedir. Genellikle vücuttaki stresin atılması konusunda etkili olan bu çay, doğru ve düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde büyük faydalar sağlayabilmektedir.

Lavanta Bitki Çayı Çok İçilirse Bir Şey Olur mu?

Bitki çayları arasında dikkat çeken lavantalı çay, her ne kadar insan sağlığına büyük ölçüde faydalı olsa da bazı yan etkileri ve zararları görülebilmektedir. Diğer pek çok bitki çaylarında olduğu üzere Lavanta Bitki Çayı çok içilirse çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Üstelik bu etkiler kişiden kişiye de değişiklik gösterebilmektedir.

Lavanta Bitki Çayını Çok İçmenin Zararları Var mı?

Lavanta Bitki Cayini Cok Icmenin Sakincasi Var mi 1

 

Lavanta Bitki Çayını çok içmenin zararlarına genel olarak bakıldığında, en bilindik ve sıklıkla rastlanan zararı insanın iştahını açıyor olmasıdır. Bu nedenle kilo alımına neden olabilme potansiyeline sahip olan lavantalı bitki çayı, tokluk hissinin neredeyse ortadan kaldırabilecek düzeyde olabilmektedir. Bunun için günde en fazla bir fincan kadar tüketilmesi gerekmektedir. Öte yandan yine gereğinden fazla tüketildiğinde bazı kişilerde alerjik reaksiyona, kusmaya, mide bulantısına ve bu gibi durumlara neden olabilmektedir.

Lavantalı bitki çayı hemen hemen herkes tarafından tüketilebilecek bir bitki çayı olmasına rağmen, yağ türü bir besine dönüştüğünden ve bebeği direkt olarak etkilediğinden hamile kadınların tüketimine uygun değildir.

Lavanta Bitki Çayının Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Lavantalı bitki çayının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri oldukça fazladır. Egzama hastalarına iyi gelen ve hastalığın belirtilerinin büyük ölçüde hafiflemesine fayda sağlayan bu çay, aynı zamanda stresin giderilmesi konusunda da etkilidir. Öte yandan uykusuzluk probleminin ortadan kaldırılmasına, baş ağrılarının hafifletilmesine, sindirim sistemi bozukluklarına, kas spazmlarının giderilmesine, mide bulantısına, beyin damarları ve beyin hastalıklarına fayda sağlayabilmektedir.

Lavantalı bitki çayını günümüzde her aktardan bulabilmek mümkün olurken, doğru ve yeterli miktarda tüketimi önemlidir. Günde bir fincan kadar tüketilmesi tavsiye edilen bu çay, en fazla iki fincan kadar tüketilebilmektedir. Aksi takdirde istenmeyen ve hatta beklenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Lavanta Bitki Çayı Nerede Satılır?

Lavanta Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Lavanta Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.