Aktar Bloğu

Kuşburnu Yağı Kullanım Yöntemleri

Kuşburnu Yağı Kullanım Yöntemleri

Kuşburnu, vitamin, mineral ve karbonhidrat gibi vücudun ve cildin ihtiyaç duyduğu yararlı bileşenleri bünyesinde barındıran bir bitkidir. Kuşburnunun çiçeklerinden ve çekirdeğinden soğuk presleme yöntemi ile elde edilen kuşburnu yağı ise, en az bitkinin kendisi kadar faydalıdır.

Yağın içeriğinde Omega3, Omega6, C, E ve A vitamini, retinol ve bunlar gibi çeşitli bileşen bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde cilt bakımında oldukça etkili olan bu yağ, günlük hayatta kullanılan pek çok kişisel bakım ürününün içerisinde yer almaktadır.

Kuşburnu Yağı Kullanım Yöntemleri

Kuşburnu Yağı Kullanım Yöntemleri

Kuşburnu Yağı Kullanım Yöntemleri

Kuşburnu yağı kullanımı, iki yol ile olabilmektedir. Bunlar dahili ve harici yollardır.

Mısır özü yağı, susam yağı, Ayçiçek yağı, pamuk tohumu yağı ve bunun gibi bitkisel yağlar ile aynı sınıfta kategorize edilen kuşburnu yağı, yemeklerde kullanılabilmektedir. Fırıncılık yağının ve margarinin yapımında da kullanılması ile bilinen bu yağ, bu gibi alanlarda değerlendirilebilmektedir. Yiyeceklere koku ve tat kazandırılması amacıyla tüketilebilirken, kullanımı esnasında oluşabilecek yan etkilere karşı dikkatli olunmalı gerekir.

Öte yandan yağ, kozmetik ürünlerin üretiminde de kullanılmaktadır. Cilt üzerinde sayısız ve olağanüstü etki gösteren bu yağ, kişisel bakım amacıyla kullanılabilmektedir. Ellere, yüze, kollara, bacaklara, ayaklara ya da göğüslere direkt olarak kullanılabilen bu yağ, masaj yaparak uygulanmalıdır.

Ayrıca  yağı kür ya da maske haline getirip kullanabilmek de mümkündür.

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Yağı; alerjisi olanlar, herhangi bir rahatsızlık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanmak zorunda olanlar, cilt hastalığı olanlar, hamileler ve emziren anneler kullanamamaktadır. Bunun ile beraber bebeklerde ve çocuklar kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunların dışında kalan herkes, bu yağı rahatlıkla kullanabilmektedir.

Gerek saç gerek cilt gerekse genel sağlık açısından oldukça faydalı olan kuşburnu yağı, saçları güçlendirmekte, yumuşak ve doğal bir saç yapısı elde edilmesini sağlamaktadır. Bunun ile beraber saçlardaki dökülme, kırıklık ve donukluğun önüne geçen kuşburnu yağı, cilt üzerinde de oldukça etkilidir. Hamilelik ve doğum çatlaklarının giderilmesine ve pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşulmasına yardımcı olan bu yağ, kırışıklıkların ve yaşlanma etkilerinin giderilmesini ve genç bir görünüm elde edilmesini sağlayabilmektedir. Ayrıca genel sağlık açısından faydaları da sayılamayacak kadar çoktur.

Kuşburnu Yağı Nasıl Saklanmalıdır?

Kuşburnu, oldukça narin ve çabuk bozulan bitkilerden biridir. Dolayısıyla muhafazası da diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi cam şişede ve daima buzdolabında olmalıdır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler