Aktar Bloğu

Kurutulmuş Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

İngilizce adı marshmallow olan hatmi çiçeği, kökeni Asya olmasına rağmen zamanla Çin ve Avrupa bölgelerinde yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde görülmekte olan hatmi çiçeği, ılıman iklimin görüldüğü bölgelerde bahçe bitkisi olarak da yetiştirilebilmektedir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişen hatmi çiçeği ağustos ayında açmaktadır. Kökü 50 cm civarında olurken boyu ise 150 cm’e kadar uzayabilmektedir. İçeriğinde sakkaroz, aspargan, nişasta, galaktoz ve yağ bulunmaktadır.

Aslında hatmi çiçeği tarihine bakacak olursak ilk olarak Hippokrates isimli hekimin kullandığını görmekteyiz. Hippokrates’in bu bitkinin kök kısmını kaynatarak yaraların iyileşmesinde kullandığı bilinmektedir. Ayrıca Pedanios Dioskurides isimli hekimde hatmi çiçeğini birçok enfeksiyonun tedavisinde kullanmıştır. Avrupa’nın hatmi çiçeği ile tanışması ise 8. yüzyıllar da İmparator olan Karl’ın yetiştirilmesini istemesiyle olmuştur. Birçok faydası ve önemli etkisi olan hatmi çiçeği, son zamanlarda tüm dünyada ve ülkemizde de popülerleşmiş ve bilinirliği artmıştır. Peki bu kadar faydalı ve önemli olan hatmi çiçeğinin etkileri nelerdir?

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

 

Hatmi çiçeğinin birçok faydası ve vücuttaki önemli bölgelere etkileri vardır. Hatmi çiçeği hakkında bilinmekte olan bu faydalar ve etkiler şöyledir;

 • İdrar söktürmeye yardımcı olmaktadır.
 • Mide, bağırsak, ağız ve boğaz ülserlerin tedavi sürecinde yardımcı olmaktadır.
 • Mide ve bağırsaklarda sıkışmış olan gazın atılmasında yardımcı olmaktadır.
 • Soğuk algınlığında yardımcı olmaktadır.
 • Öksürüğün azalmasında yardımcı olmaktadır.
 • Boğazı rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.
 • Vücudunuzdaki böbrek ve diğer iltihap türlerine karşı yardımcı olmaktadır.
 • Adet dönemlerinde söktürücü olarak yardımcı olma etkisi bulunur.
 • Doktorlar tarafından sinüziti olan kişilere kullanması tavsiye edilir
 • Yüzde bulunan sivilcelere karşı yardımcı olmaktadır.
 • Yüzde bulunan yaralara sürülebilir ve yardımcı olur.
 • Güneş yanıklarına yardımcı olur.

Soğuk havalarda devamlı hastalanan ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerin içmesi tavsiye edilir. Çünkü hatmi çiçeği çayının en büyük özelliklerinden ve etkilerinden biri soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarına yardımcı olmasıdır.

Ayrıca hatmi çiçeği bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Bu sebeple, özellikle diyabet ile ilgili ilaçlar kullanan kişilerin doktora veya bir uzmana danışarak içmeleri gerekir. Diyabetin haricinde hatmi çiçeği ile etkileşime geçebileceğini düşündüğünüz bir ilaç kullanıyorsanız da yine doktora veya bir uzmana danışmanızda yarar var. Hatmi çiçeği çayı kullanırken günde 3 bardaktan fazla içilmemesi ve bu üç bardağın her birini farklı öğünlerde içilmesi tavsiye edilmektedir.

Kurutulmuş Hatmi Çiçeği Nereden Satın Alınır?

Kurutulmuş hatmi çiçeği marketlerden ve aktarlardan satın alınır. Hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden alışverişini yapabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.