Aktar Bloğu

Kuru Yaban Mersininin Sağlığımız için Önemi

Kuru yaban mersininin sagligimiz icin onemi

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Yaban mersininin genel yapısı incelendiği zaman ılıman iklimlere adapte olmuş orta boyda çalılar olduğu bilinmektedir. İngilizce ismi blueberry olan bu çalının ülkemizde bilinen ismi ise yaban mersinidir. Oldukça farklı coğrafyalarda yetişmektedir. Genel olarak yetiştirildiği coğrafyadaki ismi ile anılmaktadır. Ülkemizde ise daha çok Karadeniz bölgesinde yetişir. Rize, Trabzon ve Artvin’de aktif olarak toplayıcılığı da yapılmaktadır.

Genellikle mayıs ayında yeşeren ve çiçeklerini bu aylarda veren bir bitkidir. Boyu ise bir karış ile bir insan boyu arasında değişmektedir. Meyveleri genellikle mavi renkte olmasına rağmen bazı zamanlarda yeşil renkte de tespit edilmiştir.

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Bunlardan bazıları;

Özellikle damar kaynaklı problemlerdir. Örneğin romatizma ve kan damarlarında meydana gelen sıkıntılar, damar sertliği, akciğer problemleri, kılcal damarların güçlendirilmesi, gece görmede zayıflık, şeker hastalığı ve her türlü göz probleminde aktif olarak kullanılabilmektedir.

Yaban mersini genellikle toplandığı bölgelerde taze olarak tüketilmektedir. Bu durumunda ötesinde kurutulmuş olarak tüketildiği de bilinmektedir. Son yıllarda ticari amaçla marmeladı da satılmaktadır. Aynı zamanda meyve çayı olarak da aktif bir şekilde tüketilmektedir.

Kuru Yaban Mersini Faydaları

Beslenmev e Diyet Uzmanlar tarafından sürekli olarak meyvelerin kuru hallerinin tüketilmesinin çok daha sağlıklı olduğunu söylerler. Yapılan araştırmalar da söylenenleri desteklemektedir. Yaban mersininin faydalarından kuru yaban mersini tüketerek de yararlanmak mümkündür. Hatta çok daha sağlıklı olup, kilo alımının önüne geçmektedir.

Kuru Yaban Mersini Nerede Satılır?

Yaban mersini günümüzde hipermarketlerde, marketlerde, kuruyemişçilerde ve aktarlarda aktif olarak satılmaktadır. Bazı köy pazarlarında da öğütülmüş ve kuru olarak satılmaktadır. Yine aynı şekilde bazı eczanelerde de tablet haline gelmiş yaban mersinini bulabilirsiniz. Artık günümüzde hemen hemen her konuda olduğu gibi yaban mersini tedarik konusunda da internete başvurabilirsiniz.

İnternetten hemen kırmızı ve siyah kuru yaban mersini satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda internet sitemizden diğer kuru meyveleri inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.