Aktar Bloğu

Kişniş Yağının Faydaları

Kişniş Yağının Cilde Faydaları

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no” woodmart_inline=”no”]Kişniş bitkisinin tohumundan elde edilen kişniş yağı, insan sağlığına çeşitli konularda fayda sağlayan bitkisel yağlardan birdir. Açık sarı rengine sahip bitkisel yağlardan biri olan kişniş yağı, genel sağlık, saç ve cilt üzerinde çeşitli etkiler gösterebilmektedir.

Soğuk presleme yönteminden geçirilerek elde edilen bu yağ, çoğu zaman kişisel bakım alanında tercih edilmektedir. Fakat bunun yanı sıra özellikle mide sorunlarına iyi gelmesiyle bilinmekte, iştahsızlık problemiyle karşı karşıya olanlarda iştah açmaktadır. Ayrıca hafıza sorunu yaşayanlarda hafıza güçlendirici etki göstermesi ve Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olması da yine kişniş yağının sağladığı etkiler arasında yer almaktadır.

Kişniş yağı, maydanoz grubunda yer alan kişniş bitkisinin tohumlarının soğuk sıkım işleminden geçirilmesiyle elde edilen bir çeşit bitkisel yağdır. Açık sarı renge ve orta bir kıvama sahip olan kişniş yağı, çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmesiyle bilinmektedir. Kişnişin en sık kullanılan hali olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni ise, yağın insan sağlığına sayılamayacak kadar çok faydası olan bitkisel yağlar arasında yer almasıdır. Gerek sağlık gerek cilt bakımı gerekse kişisel bakım amacıyla kullanılmakta olan bu bitkisel yağ, son yıllarda adından sıklıkla bahsettirmeyi başarmıştır.

Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

Güçlü bir sakinleştirici niteliğine sahip olan yağ, gerginliğe bağlı baş ağrılarını en aza indirgemekte ve kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. Afrodizyak özelliği sayesinde de cinsel isteksizliği ortadan kaldırmaya yardımcı olması, bilinen faydalarından biridir. İştah problemi yaşayan ve kilo almak isteyenler için ideal bir iştah açıcı olan bu yağ, ayrıca hazmı kolaylaştırmakta ve gaz problemini çözmeye yardımcı olmaktadır. Öte yandan hafızayı güçlendirip alzeheimera karşı savaşan kişniş yağı, merkezi sinir sisteminin daha doğru bir şekilde çalışması konusunda da destek olmaktadır.

Kişniş Yağının Faydaları Nelerdir?

Her alanda faydasını gösteren yağ, günümüzde sıklıkla tercih edilen cilt bakım yağları arasında yer almaktadır. Maydanozgiller familyasından olan kişniş, cilt üzerinde çeşitli etkiler gösterebilmektedir. İyi bir cilt temizleyicisi olarak kullanımı, en yaygın kullanım şeklidir.

Saç bakımında da oldukça etkili olan bu yağ, saç diplerinde meydana gelen deri rahatsızlıklarını gidermesi, saç dökülmelerinin azaltması ve saçları daha sağlıklı bir hale getirmesi sebebiyle kişisel bakım alanında kullanılagelmektedir.

Bu yağın faydaları yalnızca saç ve cilt ile sınırlı kalmazken, sakinleştirici bir etkiye sahip olması, iştah açması, hafızayı kuvvetlendirmesi, afrodizyak özelliği ile cinsel isteksizliği gidermesi gibi konularda etkisini göstermektedir.

Kişniş Yağının İnsan Sağlığına Faydaları

Kişniş Yağının İnsan Sağlığına Faydaları

Kişniş Yağının İnsan Sağlığına Faydaları

Kişniş yağının insan sağlığına faydaları bir hayli çoktur. Örneğin; bağışık sistemini güçlendirmesi, sindirim problemlerine iyi gelmesi ve şeker hastalığının etkilerini düşürmesi bu yağın faydaları arasında yer almaktadır. Ayrıca göz gribine iyi gelen kişniş yağı, adet sancılarını azaltmakta, önemli organların ve bezelerin fonksiyonlarına katkı sağlamaktadır.

İyileştirici ve dezenfekte edici bir antiseptik özelliğe sahip olması sebebiyle ağız içerisinde oluşan yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olan yağ, sindirim problemi yaşayan kişilerin sistemini düzene sokmaya yardımcı olmaktadır. Antioksidanlar açısından zengin olması ve vücudun arınmasına katkı sağlaması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren bu yağ, ayrıca yüksek miktarda C vitamini ile demir içermektedir. Oldukça ideal bir dezenfektan olması sebebiyle göz gribine de iyi gelen bu yağ, pek çok kişinin sağlığına büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Kişniş Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bütün bitkisel yağlarda olduğu üzere kişniş yağı alırken de dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Örneğin; yağın tamamen bitkisel bir ürün olduğundan, içeriğinde herhangi bir kimyasal bulunmadığından emin olunması, cam şişede muhafaza ediliyor olması, güneş görmemiş olması ve bulunduğu yeri serin olması, yağı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Kişniş Yağı Nasıl Kullanılır?

Çeşitli kullanım alanlarına sahip olan yağ, bazı faydalı bitkisel yağlar ile karıştırılarak maske şeklinde kullanılabileceği gibi direkt olarak sorunlu bölgelere masaj yaparak da uygulanabilmektedir. Ayrıca yemeklere katılarak da tüketilebilmesi ya da saç maskesi olarak kullanılabilmesi, yine bu yağın kullanım alanları arasında yer almaktadır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.