Aktar Bloğu

Kişniş Yağının Cilde Faydaları

Kişniş yaginin cilde faydalari

Kişniş yağı, maydanoz grubunda yer alan kişniş bitkisinin tohumlarının bazı işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen bir yağ türüdür. Açık sarı renge ve orta bir kıvama sahip olan kişniş yağı, çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Kişniş yağının, kişnişin en sık kullanılan hali olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni ise, kişniş yağının insan sağlığına sayılamayacak kadar çok faydası olan bitkisel yağlardan biri olmasıdır. Gerek sağlık gerek cilt bakımı, gerekse kişisel bakım amacıyla kullanılmakta olan bu bitkisel yağ, son yıllarda adından bir hayli çok bahsettirmeyi başaran yağlardandır.

Güçlü bir sakinleştirici niteliğine sahip olan kişniş yağı, gerginliğe bağlı baş ağrılarını en aza indirgemekte ve kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. Afrodizyak özelliği sayesinde de cinsel isteksizliği ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu, bilinen faydalarından biridir. İştah problemi yaşayan ve kilo almak isteyenler için ideal bir iştah açıcı olan kişniş yağı, ayrıca mide rahatsızlarına iyi gelmekte, hazmı kolaylaştırmakta ve gaz problemini çözmeye yardımcı olmaktadır. Öte yandan hafızayı güçlendirip alzeheimera karşı savaşan kişniş yağı, merkezi sinir sisteminin daha doğru bir şekilde çalışması konusunda destek olmaktadır.

Kişniş Yağının İnsan Sağlığına Faydaları

Kisnis Yaginin Cilde Faydalari

 

Kişniş yağının insan sağlığına faydaları bir hayli çoktur. Örneğin; bağışık sistemini güçlendiren, sindirim problemlerine iyi gelen ve anemiye karşı mücadele eden kişniş yağı, ayrıca şeker hastalığının etkilerini düşürmekte, göz gribine iyi gelmekte, adet sancılarını azaltmakta ve önemli organ ile beze fonksiyonlarına katkı sağlamaktadır. Bunun ile beraber ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olmak, ishali ortadan kaldırmak, iltihabı azaltmak ve kolesterolü düşürmek de kişniş yağının faydaları arasında yer almaktadır.

İyileştirici ve dezenfekte edici bir antiseptik olması sebebiyle ağız içerisinde oluşan yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olan kişniş yağı, sindirim problemi yaşayan kişilerin sistemini düzene sokmaya yaramaktadır. Antioksidanlar açısından zengin olması ve vücudun arınmasına katkı sağlaması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren bu yağ, ayrıca yüksek miktarda C vitamini ile demir içermektedir. Oldukça ideal bir dezenfektan olmasından dolayı göz gribine de iyi gelen bu yağ, pek çok kişinin sağlığına büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Kişniş Yağı Nerede Satılır?

Kişniş yağı, bitkisel yağlar ile kozmetik ürünlerinin satıldığı dükkanlarda, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen kişniş yağ satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.