Aktar Bloğu

Kişniş Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kisnis Yagi Alirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Kişniş bitkisinin tohumundan elde edilen kişniş yağı, insan sağlığına çeşitli konularda fayda sağlayan bitkisel yağlardan birdir. Açık sarı renkte olan bitkisel yağlardan biri olan kişniş yağı, genel sağlık, saç ve cilt üzerinde çeşitli etkiler gösterebilmektedir.

Soğuk presleme yönteminden geçirilerek elde edilen kişniş yağı, çoğu zaman kişisel bakım alanında tercih edilmektedir. Fakat bunun yanı sıra özellikle mide sorunlarına iyi gelmesi ile bilinen kişniş yağı, iştahsızlık problemi ile karşı karşıya olanlarda iştah açıcı, hafıza sorunu yaşayanlarda hafıza güçlendirici ve Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkiler gösterebilmektedir.

Kişniş Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bütün bitkisel yağlarda olduğu üzere kişniş yağı alırken de dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Örneğin; yağın tamamen bitkisel bir ürün olduğundan, içeriğinde hiçbir kimyasal bulunmadığından emin olunması, cam şişede muhafaza ediliyor olması, güneş görmemiş olması ve bulunduğu yeri serin olması, kişniş yağı alırken dikkat edilecekler listesinde yer almaktadır.

Kişniş Yağının Faydaları Nelerdir?

Kisnis Yagi Alirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

 

Her alanda faydasını gösteren kişniş yağı, günümüzde kullanılan cilt bakım yağları arasında yer almaktadır. Maydanozgiller familyasından olan kişniş, cilt üzerinde çeşitli etkiler gösterebilmektedir. Örneğin; egzama, sedef gibi bilindik cilt hastalıklarına karşı oldukça etkili olan bu yağ, iyi bir cilt temizleyicisi olarak kullanılmaktadır.

Saç bakımında da oldukça etkili olan bu yağ, saç diplerinde meydana gelen deri rahatsızlıklarını gidermesi, saç dökülmelerinin azaltması ve saçları daha sağlıklı bir hale getirmesi sebebiyle kişisel bakım alanında kullanılagelmektedir.

Bu yağın faydaları yalnızca saç ve cilt ile sınırlı kalmazken, sakinleştirici bir etkiye sahip olması, iştah açması, hafızayı kuvvetlendirmesi, afrodizyak özelliği ile cinsel isteksizliği gidermesi gibi konularda fayda sağlamaktadır.

Kişniş Yağı Nasıl Kullanılır?

Çeşitli kullanım alanlarına sahip olan kişniş yağı, bazı faydalı bitkisel yağlar ile karıştırılarak maske şeklinde kullanılabileceği gibi direkt olarak sorunlu bölgelere masaj yaparak da uygulanabilmektedir. Ayrıca yemeklere katılarak da tüketilebilmesi ya da saç maskesi olarak kullanılabilmesi, yine bu yağın kullanım alanları arasında yer almaktadır.

Kişniş Yağı Nerede Satılır?

Kişniş Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kişniş Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.