Aktar Bloğu

Kişniş ve Tüketimi Hakkında

Kisnis ve tuketimi hakkinda

Kişniş, maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Aş otu olarak da bilinmektedir. Yeşil yaprakları vardır ve maydanoza çok benzemektedir. Tek yıllık ve otsu bir bitkidir. Tohumlarının kurutulup öğütülmesiyle baharat haline getirilir. Mutfaklarda en çok baharat halinde kullanılmaktadır. Akdeniz ikliminde yetiştirilen bir baharattır. Akdeniz iklimi haricinde Asya ve Afrika’da da yetişebilmektedir. Aktarlarda ve marketler bulunur. Ancak kişniş satın alırken taze olmasında önem verilmelidir. İnternetten hemen taze kişniş satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Şimdi Kişnişi kimlerin nasıl tüketmesi gerektiğini, nelerde, nasıl kullanıldığı hakkında yazılanlara bakalım.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Bebekler Kişniş Tüketebilir Mi?

Bebekler ilk altı ay boyunca ek gıda tüketimine başlamamalıdırlar. Altı ayın sonunda direkt olarak değil mamaya karıştırılıp ek gıda tüketimi yapılabilir. Doktora danışılması gerekmektedir. Bunun dışında kişniş tüketimi bebeklerde sorun çıkarmamaktadır. Sağlık için yararları çok olan kişnişin faydaları şunlardır:

  • Kişniş bol miktarda antioksidan içermektedir. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığa karşı vücut direncini artırmaya yardım etmektedir.
  • Linoleik asit sayesinde hem kolesterole hem de kan şekerini düşürmeye yardımcıdır. Kötü kolesterolle mücadele etmektedir.
  • Felçe karşı vücudu korumayı sağlamaktadır. Kalp damar sağlığını korumaya yardım edip, kalp krizi riskini düşürmeye de etki etmektedir.
  • İçeriğindeki cineol maddesi göz sağlığı için yararlıdır.
  • Hazımsızlık sorunlarının çözülmesine etki edip, sindirim sisteminin çalışmasına yardım etmektedir.
  • Mide krampları ve şişkinlik gibi sorunlarla mücadele etmektedir.
  • Çeşitli yemeklerin ve çorbaların içine katıldığından ötürü ağız kokusunu gidermeye yardım etmektedir.
  • Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi ani gelişebilen hastalıklara müdahale etmektedir.

Çocuklar Kişniş Tüketebilir Mi?

Çocuklar kişnişi maske olarak kullanabilmektedir. Maske ergenlik döneminde çıkan sivilcelere karşı etkili olmaktadır.

Mide ve karın ağrılarının hafiflemesinde kişniş tüketilebilir. İçeriğinde mineraller ve antioksidan özelliği sayesinde ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ancak önemli ağrılarda mutlaka doktora görünmek gerekir. Çocukların kişniş tüketirken dikkat etmeleri gereken durum kişnişi direkt olarak değil yemeklere katarak tüketmeleridir. Kişniş direkt tüketildiğinde boğaza kaçma ihtimali vardır. Bunun sonucunda istenmeyen sorunlarla karşılaşılabilir.

Kimler Kişniş Tüketebilir, Kimler Tüketemez?

Bebekler ve çocuklar tüketirken dikkat etmelidirler. Hamilelerin kişniş tüketiminde sakınca olmadığı belirtilmektedir. Tedbir amaçlı hamileler, emziren anneler, kronik ve alerjik hastalığı olan insanların kişniş tüketimi öncesinde doktor denetiminden geçmeleri gerekmektedir. Fazla tüketimi yan etkiler doğurabilmektedir, dikkatli ve düzenli kullanım gerektirir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Kişniş Nerede Satılır?

Kişniş, marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen kişniş satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharat çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!