Aktar Bloğu

Kişniş ve Faydaları

Kişniş ve faydalari

Maydanozgiller ailesindendir. Anavatanı Akdeniz havzası olup günümüzde ise ülkemizin birçok bölgesinde yetişen bir baharat çeşididir. Dış yüzeyi hafif tüylü kokusu çok hoş olmayan bir bitkidir. Kişniş bitkisinin boyutu 30 – 80 santime kadar ulaşır. Ortadoğu, Akdeniz ülkeleri, Çin, Latin Amerika, Güney Asya ve Afrika mutfağında sıkça kullanılır. Kişnişin en çok taze yaprakları ile kuru tohumları kullanılır. Tohumu anımsatan meyveleri çiğnendiğinde limon tadında ekşi bir tat verir. Meyvelerinin kurutulması ya da öğütülmesiyle baharatı meydana gelir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Güçlü antioksidan özelliği ile grip, nezle gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya, içerisinde yer alan linoleik asit ve benzeri gibi asitlerle kötü kolesterolle mücadele etmeye, kolesterolü dengelerken kan şekerini de düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Kişniş Faydaları Nelerdir?

Kişniş ve faydalari

  • İştahsızlık gibi problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur
  • Karın ve mide ağrılarını gidermeye yardımcı olur.
  • Sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur.
  • Vücuttaki yaraların kolay iyileşmesine etki eder.
  • Ağız kokusunu gidermek için bir çay kaşığı kurutulmuş kişniş çiğnenir.
  • Baş ağrılarının geçmesine yardımcı olur.
  • Mide bulantısını önlemeye yardımcı olur.
  • Adet kanamalarını düzenlemeye yardımcı olur.
  • Kalbi güçlendirmeye, çarpıntıyı geçirmeye, yüksek tansiyonun geçmesine yardımcı olur.

Kişniş Nasıl Kullanılır?

Kişniş ve faydalari 2Kişnişin tohumu kurumaya bırakılır. Kurutulmanın ardından daha çok baharat olarak, yemeklere tat ve koku vermesi için kullanılan kişniş ayrıca ilaç olarak da kullanılmaktadır. Bal ve zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde kurdeşini giderir. Yalnızca bal ile karıştırıldığında yüksek tansiyonu normal seviyeye indirir. Fazla miktarda kullanılması ise baş dönmesine ve çarpıntıya neden olur.

Hamilelerin, emziren annelerin, yaşlıların, küçük çocukların ve herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin kişniş tüketiminde doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Kişniş Nereden Satın Alınır?

Kişniş marketlerden ve aktarlardan satın alınır. Hemen satın almak için e-Aktariye üzerinden sipariş verebilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Benzer İçerikler