Kişisel bakım; yakın çevremizle kurmakta olduğumuz ilişkilerde oldukça önemli bir rol oynamakta olup ayrıca kişisel olarak da hayatımızı sağlıklı olarak sürdürmemize yardımcı olan kurallar bütünüdür. Genel olarak, kadınlar erkeklerden daha fazla kişisel bakımlarına dikkat etmektedirler.

Kişisel Bakım Türleri

  • Vücut Bakımı
  • El ve Ayak Bakımı
  • Ağız ve Diş Bakımı
  • Saç Bakımı
  • Kıyafet Bakımı
  • Genital Bölge Bakımı

Vücut Bakımı Nedir?

Vücut bakımı, vücudun tamamının bakımıdır. Vücut bakımında yapılması gereken en önemli olgu banyodur. Sık aralıklarla banyo yapılarak vücut bakımı sağlanmaktadır. Banyonun yanı sıra vücut bakımı, vücut losyonları kullanılarak da yapılmaktadır. Erkek olsun kadın olsun tüm bireylerde koltukaltı temizliğine de ayrı bir özen gösterilmelidir.

El ve Ayak Bakımı Nedir?

Kişisel bakım konusunda el ve ayak bakımı önemli bir yer almaktadır. El ve ayak tırnakları her zaman uygun ölçülerde olmalıdır. Kadınların tırnakları erkeklerinkine göre daha uzun olabilir ancak mutlaka gerekli olan bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Eller gün içinde en çok kullanılan organ olması nedeniyle en çok yıkanması gereken uzvumuzdur. Şayet elleri yıkama imkanı bulunamıyorsa mutlaka antibakteriyel özelliği olan ıslak mendiller kullanılarak temizlik sağlanmalıdır. Her gün olmasa da ayaklar 2-3 günde bir mutlaka güzelce yıkanmalıdır.

Ağız ve Diş Bakımı Nedir?

Ağız ve diş bakımında yapılması gereken ilk şey, dişlerin mutlaka günlük olarak fırçalanmasıdır. Eğer imkan varsa her yemek sonrasında dişlerin fırçalanması çok daha iyidir. Her gün isteyerek ya da istemeyerek birçok kişiyle iletişimde olunmaktadır. İletişim esnasında bireylerden birisinin ağzının kötü kokması karşınızdaki kişiyle olan iletişimizi olumsuz olarak etkilemektedir.

Diş bakımının sağlıklı olarak gerçekleştirilmesinde, kaliteli bir diş macunu ve diş fırçasının kullanılması ilk gerekli olanlardır. Diş aralarına yemek artıkları sıkışma sorununuz varsa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Ağız ve diş bakımlarının düzenli ve doğru olarak yapılması hem rahatça gülümsemenize hem de olası diş kayıplarının önüne geçmektedir.

Saç Bakımı Nedir?

Günlük veya 2 günde 1 saçların yıkanması ve uygun görülen saç bakım ürünlerinin kullanılması, saçları olumlu yönde etkileyecektir. Böylelikle saçlar çok daha güzel görünecektir.

Genital Bölge Bakımı Nedir?

Genital bölgelerin her zaman temiz tutulması hem manevi açıdan hem de dinen önemli olan gerekliliklerdir. Özellikle tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. Genital Bölge temizliğinde içeriğinde kimyasal olan kişisel bakım ürünleri yerine doğal kişisel bakım ürünleri tercih edilmelidir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir düşünce “Kişisel Bakım ve Sağlık

  1. ŞADİYE SELİN dedi ki:

    Beklediğim ürünün yanında bir de hediyeler gelince çok şaşırdım. Gerçekten teşekkür ederim 😊

Yorumlar kapalı.