Kış çayı, adından da anlaşılacağı üzere kış mevsiminde soğuk havaların etkisiyle hastalıklara yakalanmamak amacıyla tüketilen bitki çaylarından biridir. İnsan sağlığına büyük ölçüde fayda sağlayan ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki gösteren bu çay, günümüzde yüzbinlerce insan tarafından tüketilmektedir.

Kış çayının faydalarından bahsetmek gerekirse; hastalıklara yakalanma riskini düşürmesi, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarını olumlu yönde etkilemesi, karın ağrısı ve bağırsaklarda oluşan ağrılara iyi gelmesi, burun akıntısına etki etmesi, balgam söktürücü olması, öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelmesi, bu çayın faydalarındandır. Bunun ile beraber unutkanlığa karşı koruma sağlaması, astıma, romatizma ağrılarına, bronşite ve göğüs ağrısına iyi gelmesi, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki göstermesi, yine kış çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Kış Çayını Bebekler ve Çocuklar Tüketebilir Mi?

Bitkisel kış çayı, pek çok farklı ve faydalı bitkinin bir araya getirilip harmanlanması ile elde edilmektedir. Kuşburnu ıhlamur, adaçayı, okaliptüs, tarçın, karanfil, elma, zencefil ve hibiskus gibi bitkilerin karışımıyla hazırlanan bu bitki çayı, insan sağlığına büyük ölçüde faydalı olan bir çaydır. Fakat her ne kadar faydalı olursa olsun, bebek ve çocukların tüketimine uygun değildir.

Şeker Hastaları Kış Çayı Tüketebilir mi?

Günümüzde en çok tüketilen bitki çaylarından kış çayı, hemen hemen her aktarda bulunabilen ya da kolaylıkla hazırlanabilen bir bitki çayıdır. Özellikle kış aylarında soğuk havalar nedeniyle ortaya çıkan hastalıklar konusunda oldukça etkili olan bu çay, şeker hastalarının da tüketimine uygun olan bir çaydır. Fakat çok fazla tüketilmemesi ve tüketimi esnasında mutlaka bir uzmana danışılması gereklidir.

Kış çayını tüketmemesi gereken kişiler ise hamileler ve emziren annelerdir. Anne karnındaki bebeğin düşmesine neden olabilmektedir.

Kış Çayını Kimler, Nasıl Tüketmelidir?

Kış çayını çocuklar, bebekler, hamileler, emziren anneler ve kronik rahatsızlığı olanlar dışında herkes tüketebilmektedir. Oldukça kolay bir şekilde hazırlanan bu bitki çayının tüketimi de lezzetlidir.

Kış çayının tavsiye edilen tüketim şekli ve miktarı, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincan kadar tüketilmesidir. Bu şekilde en fazla 2 hafta boyunca düzenli kullanılmalı ve sonra belli bir süre kullanımına ara verilmelidir. Ayrıca herhangi bir alerjik reaksiyon ya da yan etki görüldüğünde derhal tüketimi bırakılmalı ve bir uzmana danışılmalıdır.

Kış Çayı Nerede Satılır?

Kış Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kış Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.