Kırmızı acı biber yağı, çalıgiller familyasından olan kırmızı acı biberin damıtılması ile elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Değerleri oldukça kaliteli olan bu yağ, sağlık açısından oldukça faydalı olan bitkisel yağlardan biridir. Kanserden mikroplara, kan dolaşımından cilt problemlerine varana kadar onlarca farklı alanda mucizevi etkiler gösterebilen bu yağ, yalnızca harici olarak kullanılmaktadır. Ağız yolu ile kullanımı ise kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Kırmızı Acı Biber Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kırmızı acı biber yağı, onlarca farklı sebep için kullanılabilmektedir. Örneğin; kişisel bakım için kullanılabilecek olan bitkisel yağlardan kırmızı acı biber yağını, aynı zamanda zihni açmak, solunum yolu problemlerini gidermek, kötü ruh halinden kurtulmak, akne problemlerini ortadan kaldırmak, bağ ağrısını hafifletmek ve artrit problemini gidermek için kullanılabilmektedir.

Kırmızı acı biber yağının faydalarından ve kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse; ağız bakımı konusunda oldukça faydalı olan bu yağ, bir bardak suyun içerisine birkaç damla damlatılarak gargara yapılabilmektedir. Bu sayede ağız kokunu giderecektir. Baş ağrısını hafifletmek için avuç içine damlatılarak koklanabilecek olan bu yağ, bölgesel zayıflama konusunda da etkili olmaktadır. Bu amaç doğrultusunda ise karın bölgesine ya da baldırlara sürülerek masaj yapılması, ardından da streç filme sarılıp 2 saat sonra yıkanması faydalı olacaktır.

Tüm bu faydalarının yanı sıra cilt üzerinde de bir hayli etkisi bulunan bu yağ, akne, sivilce ve siyah noktalar için de kullanılabilmektedir. Önemli cilt bakım yağlarından biri olan kırmızı acı biber yağı, bşr miktar elma sirkesinin içerisinde karıştırılarak pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye uygulanabilmektedir. Herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmamak için de ilk olarak cildin küçük bir noktasında test edilmesi gereklidir.

Kırmızı Acı Biber Yağını Bebekler Kullanabilir mi?

Kırmızı acı biber yağı, kesinlikle bebeklerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Oldukça keskin bir yapıya sahip olan bu yağ, bebek ve çocukların cildinde beklenmedik etkilere neden olabilmektedir.

Öte yandan bazı hassas ciltlerde de yan etkilere ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilecek niteliklere sahip olan kırmızı acı biber yağı, direk olarak cilde uygulanmadan önce mutlaka küçük bir noktada test edilmelidir. Aksi takdirde cildin tahriş olması kaçınılmaz olacaktır.

Kırmızı Acı Biber Yağı Nerede Satılır?

Kırmızı Acı Biber Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kırmızı Acı Biber Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.