Aktar Bloğu

Kinzinin Zararları Var Mı?

kinzinin zararlari var mi

Diğer isimleri kişniş ya da aşotu olan kinzi maydonozgiller familyasından bir bitkidir. Otsu, tüysüz ve yaprakları da maydonoza benzeyen yıllık bir bitkidir. Boyu 20 ila 60 santimetre arasında değişen bu bitkinin meyvesinin veya tohumunun kurutulmuş haline ise kişniş denmektedir. Doğal bir bitki olduğundan pek çok faydası da bulunmaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Kinzinin faydalarından bazıları ise şunlardır;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kan şekerinin düzene girmesine katkı sağlar.
  • Kalp ve damar sağlığının stabil kalması ve korunmasında etkilidir.
  • Şişkinliğin giderilmesine ve iştahın açılmasına yardımcı olur.
  • Ağız kokusunun giderilmesine ve uyku düzenin düzelmesine yardımı olur.

Kinzinin Zararları Var Mı?

Baharat olarak sıkça tüketilse de faydaları olduğu kadar yan etkileri de bulunmaktadır. Onlardan bazıları ise şöyledir;

  • Bağışık olmayan vücutlarda alerjik reaksiyonlar gösterebilir.
  • Kan basıncını ve seviyesini düşürdüğü için kansızların ve diyabet hastalarının dikkatli bir şekilde kullanmaları veya hiç kullanmamaları gerekir.
  • Cerrahi operasyonlar geçirecek olanların ise operasyondan en az 2 hafta öncesine kadar kullanmaları tavsiye edilmez.
  • Emziren annelerin, kronik veya alerjik rahatsızlıkları olanlarında doktor kontrolünde kullanmaları önerilmektedir.

Yemeklerinize Tat Katmak İçin Kinzi Tüketebilirsiniz!

Kinzinin yapraklarını ve filizlerini çorbanıza katarak, şekere bulanıp pastalarınıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Tohumunu sosis, köri, domates turşusu, çörekleriniz veya hamur işlerinizde de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tohumunu da yine suda kaynatıp çay halinde de tüketebilirsiniz. Aynı zamanda tohumunu yaydığı güzel kokudan dolayı da potbori tabaklarında kullanabilirsiniz.

Ayrıca yapraklarını salata, güveç ve soslarda, gövdesini fasulye ve çorbanın pişirme esnasında ve gövdesini de sebze gibi pişirip sebze yemeği olarak da tüketebilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Kinzi Gluten İçerir Mi?

Kinzinin içerisinde glüten yoktur. Bu sebepten çölyak hastaları rahatça kullanabilir. Diyabeti arttıran çölyağa karşı kinzi kürü oldukça etkili olacaktır. Bu kür için meyan kökü, ısırgan otu ve kinzi tohumu kullanılır. Bu kürün günde 2 bardaktan fazla tüketilmemesi önerilir. Kür önce meyan kökünün kaynatılıp ardından da tohum ve ısırgan otunun eklenmesiyle oluşur. Demlendikten sonra ise tüketilebilir hale gelir.

Kinzi Nerede Satılır?

Kinzi, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kinzi satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharatları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!