Aktar Bloğu

Keten Tohumu Yağı Kullanım Yöntemleri Hakkında Bilgi Sahibi Misiniz?

Keten tohumu yagi kullanim yontemleri hakkinda bilgi sahibi misiniz

Keten tohumu yağı, insan sağlığına pek çok faydası bulunan ve günümüzde oldukça sık kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Keten bitkisinin yenilebilir tohumundan üretilen bu yağ, tohumların soğuk presten geçirilmesi ile elde edilmektedir. Üstelik kişisel bakım ya da genel sağlık amacıyla kullanılabilecek yağlardan biridir.

Şifalı olarak bilinen bitkisel yağlar kategorisinde yer alan keten tohumu yağı, insan sağlığını korumak, zayıflamaya yardımcı olmak ve yakalanılan hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmak gibi faydalar sağlamaktadır. Kalp sağlığını koruyan, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini en aza düşüren ve hatta kalp krizi geçirme riskini dahi azaltan bu yağ, Omega3 ve Omega6 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan bir üründür. Üstelik kolesterolü dengelemekte, eklemlerde meydana gelen şişkinliklerin ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmakta, gut hastalığına iyi gelmekte, safra kesesi taşının oluşumunu engellemekte ve hemoroide iyi gelmektedir.

Keten Tohumu Yağ Kullanım Yöntemleri

Keten tohumu yağı kullanımı, genellikle kullanım amacına göre belirlenmektedir. Hem dahili hem de harici kullanımı mümkün olan bu yağ, cilt ya d saçlar üzerinde uygulanabileceği gibi, yemeklere katılarak ya da karışımlar yapılarak da tüketilebilmektedir.

İçeriğindeki bol miktarda omega3 yağ asidi sebebiyle saç bakımı yapmak isteyen kişileri, keten tohumu yağını saç maskesi olarak kullanabilmektedir. Üstelik bu maske sayesinde saç dökülmesi en aza indirilebilmekte, saç derisindeki egzama, sedef gibi rahatsızlıkların iyileşmesi sağlanabilmekte ve daha sağlıklı saçlar elde edilebilmektedir.

Kalp sağlığı, kolesterol ya da çeşitli ağrılar için kullanılması halinde ise keten tohumu yağının salata, yemek gibi besinlerin içine katılması ya da ağrıyan bölgelere masaj yaparak sürülmesi gereklidir.

Keten Tohumu Yağını Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Keten Tohumu Yagi Kullanim Yontemleri Hakkinda Bilgi Sahibi Misiniz 1

 

Hem kişisel bakım, hem de genel sağlık açısından kullanıma uygun olan keten tohumu yağı, hemen hemen herkesin kullanabileceği bir yağ değildir. Örneğin; düşük riskini artırması nedeniyle hamile olan bayanların ya da emziren bayanların, yaşı küçük olan çocukların kullanımı için uygun olmayan bu yağ, bu kişilerde bazı olumsuz etkilere neden olabilmektedir.  Bunun ile beraber prostat kanseri riski taşıyan kişilerin ve keten tohumuna alerjisi olanların da bu yağı kullanması tavsiye edilmemektedir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Saklanmalıdır?

Keten tohumu yağının, diğer bitkisel yağlarda olduğu üzere cam şişede, güneş görmeyen serin ve kuru bir alanda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde uzun süre kullanımı mümkün olacaktır.

Keten Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Keten Tohumu Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Keten Tohumu Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.