Aktar Bloğu

Keten Tohumu ve Kullanımı Hakkında!

keten tohumu ve kullanimi hakkinda

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Anavatanı Ortadoğu ve Mezopotamya olan keten tohumunun diğer adı da “süper gıda” olarak bilinir. Bu tohum 30-100 santim arasında, yıllık ve mavi çiçekli bitkilerden elde edilmektedir. Az bir miktar keten tohumunun faydaları bile içerisinde bulundurduğu protein, lif ve omega-3 yağ asidinden dolayı oldukça fazladır. Ayrıca içerisinde bazı vitamin ve mineralleri de oldukça fazla barındırmaktadır.

Keten tohumunun faydaları kısaca şöyledir;

  • İçerisinde bolca bulundurduğu vitamin, protein, lif vb. besinlerden dolayı doygunluk hissi verip kalori alımını azaltır.
  • Vücudun alması gereken protein miktarını karşılar ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
  • İçerisindeki omega-3 sayesinde basit göz hastalıklarının ve göz kurluğunun azalmasında etkilidir.
  • Barındırdığı vitaminlerden dolayı da cilt sağlığı ve kemik gelişimi için de oldukça etkilidir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu tanecikler halinde ya da yağı kullanılarak tüketilmektedir. Tane halinde olan tohumların 24 saat içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Salata ve yoğurdunuza serpiştirerek, yiyeceklerinize tat katarak da tüketebilirsiniz. Ekmek, kurabiye, börek vb. hamur işlerinde de hamurun içine karıştırarak sağlıklı yiyecekler elde edebilirsiniz. Pişirilen yemeklerinizde ise servis esnasında ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bununla birlikte keten tohumunu yemeklerinizde veya hamur işlerinizde kullandığınız yumurta veya yağ yerine de tercih edebilirsiniz. Bozuk keten tohumundan kaçınmalısınız. Oksit yapmış tohumları kokusundan fark edebilirsiniz. Rengi soluk ve toz halindeki keten tohumlarından da uzak durmalısınız.  Tohumu yağ veya yumurta yerine kullanmak vejetaryen veya veganlar için alternatif bir yöntemdir.

Keten Tohumu Nasıl Saklanmalıdır?

Keten tohumunun kullanımını daha uzun ve sağlıklı hale getirmek için ışık geçirmeyen metal veya cam kaplarda kullanmak gerekmektedir. Bu kaplara konulan tohumu serin veya karanlık yerlerde tutmakta fayda vardır. Bu tohum çabuk bozulduğundan dolayı az miktarlarda alıp küçük kaplarda saklamakta fayda vardır. Renkli cam kaplarda da saklayabileceğiniz keten tohumu çabuk bozulduğundan dolayı az miktarda almakta fayda vardır. Eczane veya aktarlarda da soğuk koşullarda saklanan ve satılan bu tohumunu ev ortamında da buzdolabında en fazla 200 gramlık kaplarda kısa süreli saklamakta fayda vardır.

Keten Tohumu Nerede Satılır?

Keten Tohumu, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Keten Tohumu satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer baharatları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”4″ include=”8226, 2055, 2032, 2149″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.