Aktar Bloğu

Kenevir Tohumu Yağı Kullanım Yöntemleri

Kenevir tohumu yağı, kenevir bitkisinin tohumunun, az bir ısıya maruz kalarak sıkılmasıyla elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Besinlerin hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılan kenevir tohumu yağı, insan sağlığı ve cildi için oldukça önemli yağlardandır.

Kenevir tohumu yağının özelliklerinden ve etkilerinden en verimli bir şekilde faydalanabilmek için kullanım talimatları ya da tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Diğer bitkisel yağlarda olduğu üzere kimyasal maddelerle bir arada kullanılmaması gereken kenevir tohumu yağı, her alanda yaygın olarak kullanılmakta olan bir üründür.

Kenevir Tohumu Yağı Kullanım Yöntemleri

Kenevir tohumu yağı kullanımı, genellikle kullanım amacına göre değişiklik gösterebilmektedir. Kenevir tohumu yağı çeşitli sağlık problemleri için tüketilerek kullanılması gerekmektedir. 71 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda değerini ve özelliğini kaybeden bu yağın kızartmalarda ve bunun gibi besinlerde kullanılmaması gerekmektedir. Sebzelere ya da salatalara katılarak tüketilebilen kenevir tohumu yağının kullanım miktarı günlük 1 – 2 tatlı kaşığını geçmemelidir.

Öte yandan kişisel bakım amacıyla kullanılacak olan kenevir tohumu yağı, cilde sürülerek de kullanılabilmektedir.

Kenevir Tohumu Yağı Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kenevir tohumu yağı, hamileler ve emziren anneler de dahil olmak üzere hemen hemen herkes tarafından kullanılabilecek yağlardan biridir. Beyin, akciğer ya da göğüs kanseri olanlar, egzama, sedef gibi cilt hastalığı olanlar, zayıf ve güçsüz saçlara sahip olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olup devamlı hasta olanlar, çeşitli eklem ağrıları yaşayanlar, kalp ve damar hastalıkları olanlar, zayıflamak isteyen ve sindirim sistemi problemi olanlar, kabızlık sorunu olanlar ve bunun gibi pek rahatsızlığa sahip olanlar tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bilinen herhangi bir zararı olmazken, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebilen kenevir tohumu yağı, kullanımına başlamadan önce test edilmesi gerekmektedir. Alerji olanların bu yağı kullanmaması önerilir. Öte yandan herhangi bir zararı ya da yan etkisi olmamasına rağmen hamile olan kadınların ve emzirme dönemindeki annelerin kenevir tohumu yağı kullanabilmek için doktoruna başvurması gerekmektedir.

Kenevir Tohumu Yağı Nasıl Saklanmalıdır?

Gerek kişisel bakım, gerekse sağlık açısından faydaları oldukça fazla olan kenevir tohumu yağının uzun süre kullanılabilmesi için dikkatli bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Cam şişelerde ağzı kapalı olacak şekilde serin ve kuru ortamlarda saklanması gereken kenevir tohumu yağı, çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.

Kenevir Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Kenevir Tohumu Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerle bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kenevir Tohumu Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.