Aktar Bloğu

Kenevir Tohumu Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kenevir tohumu yagi alirken nelere dikkat etmek gerekir

Kenevir tohumu yağı, adından da anlaşılacağı üzere kenevir bitkisinin tohumlarını soğuk sıkımdan geçirme ile elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Kenevir bitkisinin yaprakları, sapı ve tohumları kullanılmakta ve çeşitli sağlık sorunlarına fayda sağlamaktadır. Hastalıkların yanı sıra cilt ve saç gibi kişisel bakım alanında da kullanılabilen bitkisel yağlardan kenevir tohumu yağı, ayrıca pek çok sabun ve losyonun içeriğinde de bulunabilmektedir.

Kenevir Tohumu Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kenevir tohumu yağı alırken dikkat edilecekler hakkında her ne kadar kesin bilgiler bulunmasa da, yine de bazı önemli hususlara dikkat etmek önemlidir. Örneğin; satın alınacak olan yağın yüzde 100 kenevir tohumu yağı olduğundan, içeriğinde hiçbir kimyasal bileşene yer verilmediğinden ve soğuk sıkım olduğundan emin olunması önemlidir. Bunun ile beraber tüm bitkisel yağlarda olduğu üzere cam şişede satılan, güneş görmemiş, serin ve kuru yerde muhafaza edilen kenevir tohumu yağının tercih edilmesi gereklidir.

Kenevir Tohumu Yağının Faydaları

Günümüzde cilt bakım yağları arasında yer alan ve hatta pek çok kozmetik ürününün içeriğinde bulunan kenevir tohumu yağı, cilt, saç ve genel sağlık konusunda oldukça etkili olan bir yağdır. Örneğin; içeriğindeki faydalı yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruyucu bir etki gösteren kenevir tohumu yağı, sindirim sistemi sorunlarına, kilo vermeye, eklem ağrılarına ve kalp sağlığına iyi gelmektedir. Öte yandan protein bakımından da zengin olan kenevir tohumu yağı, sinir sistemini koruma, kan şekerini ve kolesterolü dengeleme gibi önemli etkiler de gösterebilmektedir.

Cilt ve saç sağlığı gibi kişisel bakım alanındaki faydalarına bakılacak olursa; ciltteki yaşlanma belirtilerini gideren kenevir tohumu yağı, cildin elastikiyetini artırmakta, nemlendirmekte, sedef, egzama gibi hastalıklara iyi gelmekte, saçların dökülmesini önlemekte ve sağlıklı bir saç yapısı elde etmeye yardımcı olmaktadır.

Kenevir Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kenevir tohumu yağının kullanım şekli, genellikle amacına göre değişmektedir. Örneğin; genel sağlık sorunlarına çözüm için kullanılacak olan kenevir tohumu yağı, dahili olarak kullanılabilmektedir. Bir tatlı kaşığı kadar tüketilebilir. Saç ve cilt bakımında ise sorunlu olan bölgelere masaj yapılarak uygulanmaktadır.

Bu yağın faydalı olabilmesi için düzenli ve dikkatli kullanılması önemlidir. Aksi takdirde faydasını görmek mümkün olmayabilir.

Kenevir Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Kenevir Tohumu Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlar da satılmaktadır. İnternetten hemen Kenevir Tohumu Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.