Aktar Bloğu

Kendir Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kendir tohumu yagi ne icin kullanilir

Kendir tohumu yağı, kenevirgiller ailesinin üyesi olan bir bitkidir. Tamamen doğal yollarla elde edilmesinden dolayı bitkisel yağlar kategorisinde değerlendirilen kendir tohumu yağı, kenevir tohumu yağı olarak da bilinmektedir.

Kendir tohumu yağı, kişisel bakım amacıyla kullanılan yağlardan biridir. Cilt sağlığının yanı sıra bağırsak sağlığı için de oldukça faydalı olan kendir yağı, içeriğindeki omega 3 ve GLA yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Öte yandan kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum, demir ve fosfor bakımından da oldukça zengin olurken, cilt bakım yağları ve kişisel bakım ürünlerinin vazgeçilmez maddelerinden biri haline gelmiştir.

Kendir Tohumu Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kendir tohumu yağı, çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Bunlardan biri cilt ve saç bakımı gibi kişisel bakım olurken, diğer ise boşaltım ve bağışıklık sistemi gibi genel sağlık olabilmektedir.

Günümüzde çeşitli rahatsızlıklar için tavsiye edilen bitkisel yağlardan kendir tohumu yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudu kanserden korumak için kullanılabilmektedir. Beyin, akciğer ve göğüs kanseri üzerinde oldukça etkili olduğu bilinen kendir tohumu yağı, pek çok eklem ağrısı üzerinde de etkili olabilmektedir. Vücudun insülin direncini de artırarak şeker isteğini azaltan bu yağ, iştahı azaltma, zayıflamaya yardımcı olma gibi özelliklere de sahiptir.

Tüm bunların yanı sıra kendir tohumu yağı, kalp ve damar sağlığı problemleri, yaşlanma etkilerinden korunmak, vücudun hormonal dengesini sağlayabilmek, Alzheimer, demans gibi hastalıklardan korunmak ve ergenlik sivilcelerinden kurtulabilmek için de kullanılır. Ergenlik sivilceleri üzerinde oldukça etkili olan cilt bakım yağlarından kendir tohumu yağı, saç ve tırnak bakımını da sağlamaktadır.

Kendir Tohumu Yağını Bebekler Kullanabilir mi?

Kendir Tohumu Yagi Ne Icin Kullanilir 1

 

Kendir tohumu yağı, direkt olarak bebeklere verilebilecek bir yağ değildir. Bebeklerin hassas olmasından dolayı tüketmiş olduğu besinlere dikkat edilmesi gerekirken, ancak anne karnındaki bebekler beyin gelişimleri için kendir tohumundan faydalanabilmektedir. Bunun için de hamile olan annelerin hamileliğinin ilk zamanlarında kendir tohumu yağı kullanması önerilmektedir. İçeriğinde Omega3 ve Omega6 yağ asitleri sayesinde bebeğin gelişimine yardımcı olan kendir tohumu yağı, aynırıa beyin ve sinir hücresi gelişiminde de oldukça etkili olabilmektedir.

Kendir Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Kendir Tohumu Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerle bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen kendir tohumu yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.