Aktar Bloğu

Kekik Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarından ve çiçeklerinden su buharı distirasyonu ile elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Uçucu bir yağ olması ile bilinen kekik yağı, yakıcı ve aromatik bir özelliğe sahiptir. Kekik yağının içeriğinde pek çok yararlı bileşen bulunmaktadır. Bu yararlı bileşenler de insanların bazı hastalıklarına, saç ve cilt problemlerine iyi gelebilmektedir.

Kekik Yağı Ne İçin Kullanılır?

Çoğunlukla kişisel bakım ya da genel sağlık amacıyla kullanılan kekik yağı, cildin temizlenmesi ve çeşitli mikroplardan, bakterilerden dezenfekte edilmesini sağlamaktadır. Meme kanseri, rahim kanseri, kolon kanseri gibi kötü huylu hastalıklara yakalanma riskini en aza indirgemek adına kullanılan kekik yağı, aynı zamanda zatürre, tehlikesini azaltmak amacıyla da kullanılabilmektedir.

İnsan sağlığına büyük faydaları dokunan bitkisel yağlardan biri olan kekik yağının genel kullanım amacı sağlamış olduğu faydalardır. Kekik yağının faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuda enerji veren ve dalak büyümesi gibi problemlerin önüne geçen kekik yağı, soğuk algınlığını atlatmaya, uykusuzluk problemini azaltmaya ve hipertansiyon şikayetlerini en aza indirgemeye yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda cilt bakım yağlarından biri olması ile de bilinen kekik yağı, ciddi anlamda vücuttaki kaşıntıları giderebilmektedir. Çıban sorununun giderilmesine, egzama ve uyuz gibi rahatsızlıkların iyileşmesine, gerek ergenlik dönemi ile gerekse çevresel etkenler nedeniyle meydana gelen sivilcelerin giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Öte yandan orta yaşlı kişilerin yaşlanma etkileri ile savaşmak üzere tercih ettiği cilt bakım yağlarından kekik yağı, ciltteki kırışıklıkların, selülitin, sarkmaların lekelenmelerin ve deformasyonun giderilmesini sağlayabilmektedir.

Kekik Yağını Bebekler Kullanabilir mi?

Kekik yağının bebeklerde ve çocuklarda kullanımı ne yazık ki önerilmemektedir. Bu nedenle herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaması adına kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Öte yandan astım, epilepsi ve hepatit hastalarının da kekik yağını yalnızca doktor kontrolünde kullanması önerilmektedir.

Çoğunlukla kişisel bakım amacıyla tercih edilen kekik yağının kullanımına ilişkin bilinmesi gereken bir diğer önemli bilgi ise, hamilelik ve emzirme döneminde de kullanılmaması gerektiğidir. Ayrıca herhangi bir hastalıktan dolayı düzenli ilaç kullanılması ya da çeşitli cilt problemleri yaşanması durumunda, kekik yağının yine bir uzmana danışarak kullanılması faydalı olacaktır.

Kekik Yağı Nerede Satılır?

Kekik Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kekik Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.