Aktar Bloğu

Kekik Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kekik Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarından ve çiçeklerinden su buharı distirasyonu ile elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Uçucu bir yağ olması ile bilinen yağ, yakıcı ve aromatik bir özelliğe sahiptir. Yağın içeriğinde pek çok yararlı bileşen bulunmaktadır. Bu yararlı bileşenler de insanların bazı hastalıklarına, saç ve cilt problemlerine iyi gelebilmektedir.

Kekik Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kekik Yağı Ne İçin Kullanılır?

Kekik Yağı Ne İçin Kullanılır?

Çoğunlukla kişisel bakım ya da genel sağlık amacıyla kullanılan bu yağ, cildin temizlenmesi ve çeşitli mikroplardan, bakterilerden dezenfekte edilmesini sağlamaktadır. Meme kanseri, rahim kanseri, kolon kanseri gibi kötü huylu hastalıklara yakalanma riskini en aza indirgemek adına kullanılan yağ, aynı zamanda zatürre, tehlikesini azaltmak amacıyla da kullanılabilmektedir.

Kişisel Bakım

Kişisel Bakım

İnsan sağlığına büyük faydaları dokunan bitkisel yağlardan biri olan yağın genel kullanım amacı sağlamış olduğu faydalardır. Yağın faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuda enerji veren ve dalak büyümesi gibi problemlerin önüne geçen kekik yağı, soğuk algınlığını atlatmaya, uykusuzluk problemini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

Aynı zamanda cilt bakım yağlarından biri olması ile de bilinen yağ, ciddi anlamda vücuttaki kaşıntıları giderebilmektedir. Çıban sorununun giderilmesine, egzama ve uyuz gibi rahatsızlıkların iyileşmesine gerek ergenlik dönemi ile gerekse çevresel etkenler nedeniyle meydana gelen sivilcelerin giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Öte yandan orta yaşlı kişilerin yaşlanma etkileri ile savaşmak üzere tercih ettiği cilt bakım yağlarından bu yağ, ciltteki kırışıklıkların, selülitin, sarkmaların lekelenmelerin ve deformasyonun giderilmesini sağlayabilmektedir.

Kekik Yağını Bebekler Kullanabilir mi?

Bebekler Kullanabilir mi?

Bebekler Kullanabilir mi?

Yağın bebeklerde ve çocuklarda kullanımı ne yazık ki önerilmemektedir. Bu nedenle herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaması adına kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Öte yandan astım, epilepsi ve hepatit hastalarının da yağı yalnızca doktor kontrolünde kullanması önerilmektedir.

Çoğunlukla kişisel bakım amacıyla tercih edilen kekik yağının kullanımına ilişkin bilinmesi gereken bir diğer önemli bilgi ise, hamilelik ve emzirme döneminde de kullanılmaması gerektiğidir. Ayrıca herhangi bir hastalıktan dolayı düzenli ilaç kullanılması ya da çeşitli cilt problemleri yaşanması durumunda, kekik yağının yine bir uzmana danışarak kullanılması faydalı olacaktır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

2 “Kekik Yağı Ne İçin Kullanılır?”üzerine düşünceler

  1. TUĞBA dedi ki:

    İlk defa aldığım ürün olmasına rağmen çok memnun kaldım herkes için tavsiye ediyorum. Çok hızlı geliyor ve ürün paketlemesi çok sağlam.

  2. HAKAN dedi ki:

    Aynı gün kargoya verildi, çok memnun kaldım. Kargom elime çok hızlı ulaştı.

Yorumlar kapalı.