Kekik yağı, doğada kendiliğinden yetişen kekik bitkisinin soğuk sıkım işleminden geçirilmesi ile elde edilmektedir. Her ne kadar kekiğin kendisi kadar bilinmese de yağın faydaları da en az bitkisi kadar çoktur.

Pek çok sağlık sorunu karşısında önemli faydalar sağlarken, en çok kullanıldığı alanlardan biri de kişisel bakımdır. Bitkisel yağlar arasında önemli bir yere sahip olan bu yağ, doğru ve düzenli olarak kullanıldığında mucizevi etkiler gösterebilmektedir.

Kekik Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kekik Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kekik Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Diğer pek çok bitkisel yağlarda olduğu üzere yağı alırken dikkat edileceklerin başında soğuk sıkım olup olmadığı gelmektedir. Soğuk presleme yöntemi dışında elde edilen kekik yağları tüm özelliğini kaybederken, insan sağlığına da fayda yerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle satın alınacak olan kekik yağının mutlaka soğuk sıkım olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun yanı sıra daha çok güneş görmeyen yerde ve oda sıcaklığında muhafaza edilen yağların tercih edilmesi gereklidir. Yine plastik şişe yerine cam şişede olması ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi önemlidir.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

Cilt üzerinde önemli faydalar sağladığından cilt bakım yağları arasında yer alan yağ, ciltte meydana gelen mantara karşı önemli bir savaş vermektedir. Üstelik cilt rahatsızlıklarına da iyi gelirken, cildi dış faktörlere karşı koruyabilmektedir.

Ayrıca sivilce, akne ve kesikler konusunda da oldukça faydalı olan bitkisel yağlardan biridir. Direkt olarak cilde uygulandığında yaraların iyileşme sürecini hızlandıran kekik, cilt çatlaklarına ve kabarıklıklarına da iyi gelmektedir. Üstelik erken yaşlanma belirtilerine karşı da önemli bir etki gösterebilmektedir. Bu gibi faydaları nedeniyle ideal bir kişisel bakım ürünü olarak tercih edilebilmektedir.

Kekik Yağının Genel Sağlık Açısından Faydaları

Genel Sağlık Açısından Faydaları

Genel Sağlık Açısından Faydaları

Yalnızca kişisel bakım alanında değil, genel sağlık alanında da mucizevi etkiler gösterebilmektedir. Örneğin; gıda zehirlenmesi gibi durumlarda semptomları hafifleten kekik yağı, aynı zamanda baş ağrısını ya da vücuttaki diğer ağrıları da hafifletebilmektedir. Omega3 yağ asidi seviyesini yükselterek beyin sağlığını koruması, idrar söktürücü olması, böcek ısırmalarını iyileştirici etki göstermesi, daha sağlıklı bir uyku çekmeye yardımcı olması, kilo verebilme konusunda etkili olması ve kas ile kemik gelişimini desteklemesi, yine yağın faydaları arasında yer almaktadır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler