Kayısı çekirdeği yağı, cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterebilen bitkisel yağlardan biridir. Doğal cilt maskesi ve kişisel bakım ürünü olarak kullanılabilen bu yağ, kayısının kurutulmuş olan çekirdeğinden elde edilmektedir. İçeriğindeki bol miktarda C, A ve E vitamini sayesinde yalnızca cilt sağlığı üzerinde değil, genel sağlık üzerinde de etkili olabilmektedir. Dolayısıyla kayısı yağı alırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt üzerinde sağlamış olduğu faydaları nedeniyle genellikle kişisel bakım alanında kullanılan yağ, cildi nemlendirmekte, beslemekte, cilt tarafından kolaylıkla emilebilmekte, cildin yağlanmasını en aza indirgemekte, elastikiyet özelliğini artırmakta, cildi güneş ışınlarına karşı korumaktadır.

Kayısı çekirdeklerinin soğuk pres yöntemi ile yüksek teknolojiler kullanılarak ezilmesi ile elde edilmektedir. İşlem sırasında hiçbir ısıl işlem kullanılmadığı için bu bitkisel yağ içerisindeki tüm besin değerlerini korumaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

 1. Güçlü bir antioksidandır.
 2. Bağışıklığı kuvvetlendirir ve vücut direncini arttırır.
 3. Cilde nemlilik ve yumuşaklık kazandırır.
 4. Parlak ve pürüzsüz bir cilt görünümünde etkilidir.
 5. Ferahlatıcı özelliktedir, bu sayede solunum yollarını rahatlatır.
 6. Sindirim problemleri üzerinde etkilidir.
 7. Yıpranmış saçların onarımında etkili olduğu bilinmektedir.
 8. Nemlendirici etkisi ile saç köklerini besler ve saçların hızlı uzamasını sağlar.
 9. Yenileyici özelliği ile göz altı morluklarını hafifletmede etkilidir.
 10. Cilt yüzeyinde oluşan siyah noktaların geçirilmesinde etkilidir.
 11. Bitkisel yağlar içinde oldukça zengin besin içeriği ile bilinmektedir.
 12. Yenileyici etkisi ile saçların parlamasını sağlar.

Cilde olan faydalarının yanı sıra saça ve genel sağlığa büyük faydalar sağlayan bu yağ, saçlarda sihirli bir etki oluşturması, kuru ve cansız saçları onarması gibi özellikleri de yine faydaları arasında yer almaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt üzerinde kullanılacak olan kayısı çekirdeği yağı, bir pamuğa birkaç damla damlatılarak kullanılmalıdır. Temiz cilt üzerine uygulanması ve uygulamadan sonra güneşe çıkılmaması gerekmektedir. Özellikle kuru ciltler üzerinde birkaç dakika içinde nemlendirici etkisi göstererek ferahlık hissi verir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Zararları Var mı?

Kayısı Çekirdeği Yağının Zararları Var mı?

Kayısı Çekirdeği Yağının Zararları Var mı?

Birçok faydayı bir arada bulundurmaktadır. Ancak tüm bitkisel yağlarda olduğu gibi doğru kullanımının sağlanması gerekmektedir. Aksi halde olumlu etkilerinden ziyade yan etkileri meydana gelebilir. Yoğun içerikte bir yağ olduğu için saf olarak kullanılmamalıdır. Yoksa cilt üzerinde tahrişlere sebep olabilir.

Kıl köklerini geliştirici etkisi bulunan kayısı çekirdeği yağı, orantısız kullanıldığında tüylenme sorunlarına yol açabilir. Ayrıca kayısı çekirdeği yağının içerisinde az miktarda siyanür bulunmaktadır. Fazla tüketilmesi durumunda zehirlenmelere yol açabilir. Kronik hastalığı olanlar ve hamileler için önerilmemektedir. Kullanılmadan önce doktora danışılmasında fayda vardır.

Kayısı Çekirdeği Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Diğer pek çok bitkisel yağlarda olduğu üzere yağın tamamen doğal yollardan üretilmiş olması, içeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulunmaması ve organik bir içeriğe sahip olduğundan emin olunması, yağı alırken dikkat edileceklerin başında gelmektedir. Bunun ile beraber alıcılarına sunulan ve aktarlarda, organik pazarlarda yer alan bu yağların güneş görmeyen yerlerde muhafaza ediliyor olması, serin ve kuru yerlerde bulunuyor olması da oldukça önemlidir.

Herhangi bir koruyucu madde içermediğinden, çabuk bozulabilecek yağlardan biridir. Plastik şişeler yerine cam şişede muhafaza ediliyor olması, bu yağların ömrünü uzatabilmektedir. Dolayısıyla bu yağın satın alınırken cam şişede bulunuyor olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Fiyatları

Kayısı çekirdeği yağı fiyatları yağın katkısız ve doğal olmasına göre değişebilir. Ayrıca üretici firmaya ve yağın miktarına göre de fiyatı değişiklik gösterebilir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler