Aktar Bloğu

Kayısı Çekirdeği Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kayısı çekirdeği yağı, cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösterebilen bitkisel yağlardan biridir. Doğal cilt maskesi ve kişisel bakım ürünü olarak kullanılabilen bu yağ, kayısının kurutulmuş olan çekirdeğinden elde edilmektedir. İçeriğindeki bol miktarda C, A ve E vitamini sayesinde yalnızca cilt sağlığı üzerinde değil, genel sağlık üzerinde de etkili olabilmektedir. Dolayısıyla kayısı yağı alırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Diğer pek çok bitkisel yağlarda olduğu üzere yağın tamamen doğal yollardan üretilmiş olması, içeriğinde herhangi bir kimyasal madde bulunmaması ve organik bir içeriğe sahip olduğundan emin olunması, kayısı çekirdeği yağı alırken dikkat edileceklerin başında gelmektedir. Bunun ile beraber alıcılarına sunulan ve aktarlarda, organik pazarlarda yer alan bu yağların güneş görmeyen yerlerde muhafaza ediliyor olması, serin ve kuru yerlerde bulunuyor olması da oldukça önemlidir.

Kayısı çekirdeği yağı, herhangi bir koruyucu madde içermediğinden, çabuk bozulabilecek yağlardan biridir. Plastik şişeler yerine cam şişede muhafaza ediliyor olması, bu yağların ömrünü uzatabilmektedir. Dolayısıyla bu yağın satın alınırken cam şişede bulunuyor olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt üzerinde sağlamış olduğu faydaları nedeniyle genellikle kişisel bakım alanında kullanılan kayısı çekirdeği yağı, cildi nemlendirmekte, beslemekte, cilt tarafından kolaylıkla emilebilmekte, cildin yağlanmasını en aza indirgemekte, elastikiyet özelliğini artırmakta, cildi güneş ışınlarına karşı korumakta, kaşıntılı cilt ve deri rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve yaşlanma etkilerini geciktirmektedir. Dolayısıyla cilt bakım yağları arasında yer alan bu ürün, pek çok aktardan temin edilebilmektedir.

Cilde olan faydalarının yanı sıra saça ve genel sağlığa büyük faydalar sağlayan bu kayısı çekirdeği yağı, kalp sağlığını koruması ve kalp krizi riskini en aza indirgemesi ile bilinmektedir. Bunun yanı sıra saçlarda sihirli bir etki oluşturması, kuru ve cansız saçları onarması gibi özellikleri de, yine kayısı çekirdeği yağının faydaları arasında yer almaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Zararları Var Mı?

Kardiyovasküler sağlığa olan faydaları sebebiyle kalp kayısı çekirdeği yağı olarak ifade edilen bu yağ, oldukça faydalı olan bir üründür. Fakat bazı kişilerde faydalı olduğu kadar yan etki de gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu gibi bitkisel ürünlerin kullanımında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nerede Satılır?

Kayısı Çekirdeği Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Kayısı Çekirdeği Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.