Aktar Bloğu

Karma Ciltler İçin Kayısı Çekirdeği Yağı

Karma ciltler icin kayisi cekirdegi yagi

Kayısı çekirdeği yağı, kayısı ağacının meyvesinin kurutulan tohumlarından elde edilen ve insanoğluna sunulan en güzel bitkisel yağlardan biridir. Genellikle kişisel bakım amacıyla kullanılan kayısı çekirdeği yağı, oleik asit, linoleik asit gibi doymamış asitleri ve bunların benzeri esansiyel yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Öte yandan kayısı çekirdeğinin içeriğinde siyanür bulunduğu bilinirken, aşırı tüketilmesi tehlikeli olabilmektedir.

Kayısı çekirdeği yağı oldukça faydalı bir yağdır. C, E ve A vitamini ile dolu olan bu yağ, Çin’de sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra dudak parlatıcıları, losyonlar, şampuanlar, kremler, sabunlar, saç kremleri ve merhemlerin içeriğinde yer alan bir yağ türüdür.

Karma Ciltler İçin Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı çekirdeği yağının sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Örneğin; kalp sağlığına iyi gelen kayısı çekirdeği yağı, ayrıca cildi beslemekte, temizlemekte, enfeksiyonla mücadelede yardımcı olmakta, ayak ve saç sağlığına iyi gelmekte, akne ve sivilceler ile mücadele etmekte, ağrı ve iltihaplanmalara iyi gelmekte, yaşlanma belirtilerini en aza indirgemekte gerek gece olsun gerek gündüz, oldukça iyi bir nemlendirici görevi görmektedir. Tüm cilt tipleri için uygun olan bu yağ, daha çok karma cilt tipleri için tercih edilmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları

Karma Ciltler Icin Kayisi Cekirdegi Yagi 1

 

Kayısı çekirdeği yağının kullanımı, kalp ve kardiyovasküler yapının sağlığı açısından oldukça önemli olabilmektedir. Kayısı çekirdeği yağı ile alakalı yapılan araştırmalarda, bu yağın kalp krizi riskini azalttığı ortaya çıkarken, salatalara az bir miktarda ilave edilerek kullanılması mümkündür.

Öte yandan cilt ve saç sağlığına da büyük ölçüde faydaları dokunan kayısı çekirdeği yağı, cildi derinlemesine temizlerken aynı zamanda cildi onarmakta ve ışıltı verebilmektedir. Saçların nem ihtiyacını da karşılamasında yardımcı olan bu yağ, saçlardaki kuruluğu azaltmaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağının Zararları Var mı?

Kayısı çekirdeği yağı genel olarak insan sağlığına ve vücuduna faydası olan bir yağdır. Fakat dahili olarak kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Kayısı çekirdeğinin içeriğinde amigdalin adı ile bilinen bir madde bulunmaktadır. Bu madde insan vücuduna girdiğinde siyanüre dönüştürülmekte ve zehirli olabilmektedir. Dolayısıyla aşırı tüketilmesi halinde tehlikeli olabilirken, solunum yetmezliğine ya da kişinin yaşamını yitirmesine neden olabilmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nerede Satılır?

Kayısı çekirdeği yağı, kozmetik ürünü satılan dükkanlarda, marketlerde, hipermarketlerde ve hemen hemen tüm aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen kayısı çekirdeği yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.