Aktar Bloğu

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağı, distilasyon yolu ile karanfil bitkisinden elde edilen bir yağdır. Pek çok hastalığa iyi gelmesi ile bilinen karanfil yağı, bünyesinde pek çok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Dolayısıyla karanfil yağı çeşitli hastalıklardan korunmak maksadı ile kullanılmakta olan bitkisel yağlardan biridir.

Hastalıkların yanı sıra saç ve cilt bakımına da iyi gelen karanfil yağının kullanımı Osmanlı zamanına kadar dayanmaktadır. Alternatif tıpta kullanılmakta olan ana maddelerden biri olan karanfil yağı, özellikle o dönemlerde gerçekleştirilen ameliyatlar için sakinleştirici amacıyla kullanılmakta idi.

Karanfil Yağının Faydaları

Karanfil Yağının Faydaları

Karanfil Yağının Faydaları

Günümüzde de kullanımı oldukça yaygın bitkisel yağlardan biri olan karanfil yağının, içeriğindeki anti – inflamatuvar özelliği sayesinde ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. İçeriğindeki fenolik birleşenler sayesinde kemik yapısını güçlendirebilmektedir. Kan akışını düzenleyerek ödem oluşması riskini en aza indirgerken, kalp ve damar sağlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Geleneksel karanfil yağının faydaları arasında hazımsızlığa iyi gelme, kabızlığı önleme gibi etkileri de yer almaktadır.

Karanfil Yağının Cilt İçin Faydaları

Karanfil yağı, insan sağlığının yanı sıra saç ve cilt bakımı için de oldukça önemli bir yağdır. Ciltteki sivilcelerin giderilmesine yardımcı olan karanfil yağı, Hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı ile seyreltilerek kullanılabilmektedir. Antioksidan özelliği sayesinde aknelere de iyi gelen bu yağ, kür haline getirilip kullanıldığında oldukça etkili bir yağdır.

Karanfil Yağının Diş İçin Faydaları

Diş İçin Faydaları

Diş İçin Faydaları

Karanfil yağının en önemli özelliklerinden biri de diş ağrısına iyi gelmesidir. Oldukça iyi bir ağrı kesici olan karanfil yağı, bünyesinde ojenol maddesini barındırmaktadır. Bu madde doğal bir anestezi ve antioksidan özelliğine sahiptir. Bu sayede karanfil yağı, ağız ve diş eti ağrılarını en azına indirgerken, ağız içerisinde meydana gelen ve AFT adı verilen yaralara da iyi gelmektedir.

Karanfil yağını diş ağrısı için kullanmak isteyenlerin bu yağı küçük bir parça pamuğa damlatarak, ağrılı olan bölgeye tampon yapması gerekmektedir. Bu sayede ağrının kısa süre içerisinde giderilmesi sağlanabilmektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler