Karanfil yağı, karanfil bitkisinin tohumunun soğuk presleme yönteminden geçirilmesi ile elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Hem cilt üzerinde, hem de saç üzerinde büyük etkiler gösteren bu yağ, aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarına da iyi gelmektedir. Buna göre karanfil yağını dahili ve harici kullanıma uygun olan bitkisel yağlardandır.

Eklem ağrılarını hafifletmesi, şeker hastalığına iyi gelmesi, yüksek tansiyonu düşürmesi ve diş sağlığına destek olması gibi etkileri ile bilinen karanfil yağı, bol miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Bu nedenle de genel sağlık, saç ve cilt sağlığı gibi kişisel bakım amacıyla kullanılabilir.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları

Karanfil yağının cilde faydaları bir hayli çoktur. Sivilceler üzerinde oldukça etkili olan bu yağ, direkt olarak uygulanmak yerine başka bir hafif yağ ya da su ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Bu şekilde sivilcelerin kısa sürede kurumasını sağlamaktadır. Bunun ile beraber cildi nemlendirici ve nem dengesini koruyucu bir etki gösteren karanfil yağı, ciltteki kırışıklıkların ve sarkmaların önüne geçmekte, erken yaşlanma belirtilerini geciktirmektedir.

Tüm bunların yanı sıra cilt bakımını sağlaması, kan akışını hızlandırarak cilde doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırması, yine karanfil yağının cilt üzerindeki faydaları arasında yer almaktadır. Cilt üzerinde göstermiş olduğu bunca önemli faydası nedeniyle de cilt bakım yağları arasında yer almaktadır.

Karanfil Yağının Diğer Faydaları Nelerdir?

Çoğu zaman kişisel bakım alanında kullanılan karanfil yağı, saç üzerinde de önemli etkiler göstermektedir. Örneğin; saç diplerini beslemesi, kepeklenmenin önüne geçmesi, saçları mikroplardan arındırması ve daha sağlıklı saçların uzamasına yardımcı olması, bu yağın saça olan faydalarındandır.

Karanfil yağı aynı zamanda diş sağlığı açısından da önemli bir yağdır. Diş ağrılarına ve ağız kokusuna iyi gelen bu yağ, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, hazımsızlığın giderilmesine, eklem ağrılarının hafiflemesine, kanın temizlenmesine, cinsel performansın artırılmasına, göz iltihabına, şeker hastalığına, uçuk ve yaralara iyi gelmektedir. Öte yandan sigarayı bırakma konusunda yardımcı olması, enfeksiyonlara iyi gelmesi ve solunum yolu hastalıklarını hafifletmesi de karanfil yağının etkilerindendir.

Karanfil yağının faydalarını görebilmek için mutlaka düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ara sıra kullanılan karanfil yağı, pek fazla etkisini göstermeyebilir.

Karanfil Yağı Nerede Satılır?

Karanfil Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Karanfil Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.