Karabaş otu çayı günümüzde en çok bilinen ve tüketilen bitki çaylarından biridir. Şifalı özellikleri ile oldukça eski zamanlardan bu yana alternatif tıp alanında kullanılan karabaş otu bitki çayı, insan sağlığına büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Normal şartlarda karabaş otu, doğada kendi kendine ortaya çıkan ve yetişen bitkilerden biridir. Ballıbabagiller familyasından olan karabaş otu, antibakteriyal ve antioksidan özellikleri ile bilinmektedir. Bu sayede vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan bu bitki çayı, aynı zamanda daha pek çok fayda sağlayabilmektedir.

Karabaş otu bitki çayının faydalarından bahsetmek gerekirse; idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesi, anksiyete, kaygı bozuklukları gibi psikolojik sorunları gidermesi, sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olması, astım ve sara krizlerini hafifletmesi, kalbi güçlendirmesi, balgam söktürücü olması hafızayı kuvvetlendirmesi, sinirsel bağ ağrılarını hafifletmesi ve mikrop öldürücü özelliği ile yaraların hızlıca iyileşmesini sağlaması gibi özellikleri, bu bitki çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Karabaş Otu Bitki Çay Zayıflatır mı?

Çeşitli bitki çaylarında olduğu üzere karabaş otu bitki çayı ile alakalı en çok merak edilen konulardan biri de “Karabaş Otu Bitki Çayı zayıflatır mı?” sorusunun yanıtıdır. Bu bitki çayının kilo vermeyi kolaylaştırdığında dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak pek çok bitki çayının insan metabolizmasını hızlandırdığı bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde yemeklerin ardından taze olarak hazırlandığında Karabaş Otu Bitki Çayı ile kilo vermek mümkün hale gelebilmektedir. Bu şekilde tüketildiğinde yağ yakım sürecini hızlandırmak ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlamak gibi etkiler gösteren karabaş otu bitki çayı, yine de bir uzmana danışılarak tüketilmelidir.

Karabaş Otu Bitki Çay Kaç Kaloridir?

Her bitki çayının kalorisi, genellikle tüketildiği miktara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; 100 gram karabaş otu bitki çayının kalorisi 72 kcal kadardır. Bunun yanı sıra 100 gramlık bitki çayının içeriğinde 17,34 gram karbonhidrat, 308 mg potasyum, 41 mg kalsiyum, 51 mg fosfor ve 38 mg magnezyum bulunmaktadır.

Karabaş otu bitki çayını hemen hemen her aktarda bulabilmek mümkündür. Özellikle de yemeklerden sonra tok karnına tüketilmesi gereken karabaş otu bitki çayı, günde en fazla 2 fincan kadar içilmelidir.

Karabaş Otu Bitki Çayı Nerede Satılır?

Karabaş Otu Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Karabaş Otu Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler