Kakao yağı, kakao ağacının çekirdeğinden elde edilen oldukça faydalı bir yağdır. Kakao yağının insan vücudu için pek çok faydası bulunurken, ayrıca cilt için de çeşitli faydaları bulunmaktadır. En çok kullanılan bitkisel yağlar arasında yer alan bu yağın en bilindik özellikleri ise cildi nemlendirmesi, kanseri önlemesi, enerji kaynağı olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hamilelik çatlaklarını önlemesi, hazımsızlığı gidermesi, cildi bronzlaştırması, saç ve tırnakları besleyerek daha güçlü bir hale getirmesidir.

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao yağının cilde faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildi besleyen kakao yağı, cildi yeniler, doğal bir esneklik ve parlaklık kazandırır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olması sebebiyle serbest radikaller ile savaşarak yaşlanmayı önler. Özellikle hassas ve aşırı kuru cilde sahip olanlar için ideal bir nemlendiricidir. Epilasyonun ardından kızaran ve tahriş olan cildi yatıştırabilen kakao yağı, ayrıca güneş

Dudakların nemlendirilmesi, kurumasının önlenmesi gibi kişisel bakım açısından da bir hayli etki olan kakao yağı, hamilelik çatlarının önüne geçilmesinde, cildin hızlı ve doğal bir bronzluk kazanmasında ve yıpranmış saçların güçlenmesinde fayda sağlamaktadır.

Kakao Yaginin Cilde Faydalari 1

 

Cildin yanı sıra insan vücuduna ve sağlığına da faydaları olan kakao yağı, hazımsızlığı giderir, cilde ve vücuda enerji verir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunların yanı sıra içerdiği antioksidan ve yağ asitleri sayesinde cilt kalitesini ve vücudu yaşlanma etkilerine karşı korur. Kakao polifenollerinin enfeksiyon hücrelerinin yayılasını engelleyerek, tümör ve kanser gibi hastalıklarda ilerlemeyi durdurduğu da bilinmektedir.

Kakao Yağının Zararları Var mı?

Kakao yağının faydaları olduğu kadar, aşırı kullanıldığında zararları da vardır. Kakao yağı bazı kişilerde kilo alımına neden olabilirken, bazı kişilerde de alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Özellikle de alerji ve cilt problemlerine eğilimli olan kişilerde sivilce oluşumunu tetikleyebilmekte ve artmasını sağlayabilmektedir. Bazı kişilerde derinin şişmesi, kurdeşen dökmesi, kaşıntı gibi çeşitli problemlere yol açtığına da rastlanmıştır. Öte yandan bazı uzmanlara göre doymuş yağ olarak kabul edilen kakao yağı, kolesterol, kalp ve solunum problemlerine de neden olabilmektedir.

Kakao Yağı Nerelerde Satılır?

Kakao yağı, marketlerde, hipermarketlerde, kozmetik ürünü satılan dükkanlarda ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.