Aktar Bloğu

Ihlamur Zayıflatır Mı? Kaç Kaloridir?

hlamur zayiflatir mi kac kaloridir

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ihlamur ağacı ıhlamurgiller ailesine ait bir bitkidir. 30 metreye kadar uzayabilen ve hızlı büyüyebilen özelliğe sahiptir. Kışın yapraklarını döken ağaç türlerinden olarak ılıman iklim kuşağında yer almaktadır. Küre şeklinde olan meyveleri ise tek tohumludur. Ihlamur ağaçları dünya üzerinde 30 tür olarak çeşitlenmektedir. Ömürleri ise yaklaşık bin yıldır. Ihlamur ağaçlarından toplanan tohumlar kurutulduktan sonra öğütülmüş olarak ya da dal halinde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ise aktar ve marketlerde kolaylıkla bulunabilmektedir.

Ihlamur Zayıflatır Mı?

Zayıflamak sadece bitki çayları ile olan bir durum değildir. Ancak özellikle de çoğu kadının en merak ettiği konulardan biri de “Ihlamur zayıflatır mı?” sorusudur. Ihlamurun zayıflattığına inanıp sadece ıhlamur tüketmek sizi zayıflatmaz. Hatta aksine sağlık problemlerine yol açabilir. Sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan insanlarda ıhlamur çayı sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Sindirim sistemini düzenli çalıştırarak kilo yakımına ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Mideyi yormadan hazmı hızlandırır. Bu durumda ise kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Ihlamur Kaç Kaloridir?

Nasıl içtiğinize bağlı olarak ıhlamurun kalorisi değişkenlik göstermektedir. Ihlamur çayını demlerken içerisine başka bir şeyler eklerseniz kalori değeri artış gösterecektir. Benzer şekilde şekerli tüketirseniz hem kalorisi artacak hem de faydasından çok ıhlamurun zararları ile karşı karşıya kalırsınız. Ancak 1 bardak sade ıhlamur tüketiminde 15 kalori almış olursunuz. Bu da hem kilosunu korumak hem de kilo vermek isteyenler için yüksek bir değer değildir. Peki ıhlamurun faydaları nelerdir?

  • Ihlamur çayı diğer bitki çaylarına göre kuvvetli bir idrar söktürücüdür.
  • Sinirleri yatıştırmaya ve sakinleşmeye yardımcı olmaktadır.
  • Kalp sağlığı için de faydalıdır. Damar tıkanıklığına etki etmektedir.
  • Göğsü yumuşatıp öksürüğü rahatlamaya yardımcı olmaktadır.
  • İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücut direncini artırmaya yardım ederek kışın hastalıklara karşı vücudun daha korunaklı olmasını sağlar.
  • Sabah aç karnına tüketildiği zaman metabolizmayı hızlandırarak hızlı kilo vermeye etki etmektedir.
  • Ihlamur yapraklarını kaynatarak elde edilen su ile saçlara bakım yapıldığında saçlar parlaklık ve güç kazanmaktadır.
  • Kaynatılarak yumuşatılan yapraklar cilt bakımında kullanılır ise lekelere karşı etkili sonuçlar verir.

Ihlamur Günde Kaç Bardak İçilmelidir?

Farklı bitki çayları gibi ıhlamur da günde 2-3 ya da en fazla 4 fincan kadar içilebilir. Günde 2-4 bardak arası ıhlamur çayı içmek hem faydalarından yararlanmayı hem de metabolizmayı hızlandırır. Ancak emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ve önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin ıhlamur tüketimi öncesinde doktorlarına danışmalar tavsiye edilmektedir.

Ihlamur Nerede Satılır?

Ihlamuru marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. İnternetten hemen ıhlamur satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products post_type=”ids” items_per_page=”4″ include=”1662, 1665, 1369, 1416″ columns=”4″ sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”no”][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.