Aktar Bloğu

Hodan Nedir? Hodanın Faydaları Nelerdir?

Hodan nedir hodanin faydalari nelerdir

Hodan, Hodangiller ailesinin bir üyesi olarak bilinir. İlk kez Suriye’de yetişmesine karşın dünyanın her yerinde Hodan çiçeğine rastlamak mümkündür. Hodan çiçeğinin diğer adı ise sağır dilidir. Ülkemizde bu bitkiyi sağır dili olarak bilenler de bulunmaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Oldukça güzel çiçekleri olan bir bitki olan Hodan, mavi çiçeklere sahiptir. Görüntü itibariyle bütüne bakıldığında beşgeni andırmaktadır. Nadir olarak pembe ve beyaz cinsleri de görülmektedir. Hodan çiçeği kuru ve yaş olarak mutfağımızdaki yerini almaktadır. Hodan çiçeği aynı zamanda yağ üretiminde de kullanılmaktadır. Hodan yararları ve zararları bilindiği takdirde sağlığımıza büyük etkisi olacaktır.

Hodanın Faydaları Nelerdir?

Hodan, genellikle çay ve yağ olarak kullanılmaktadır. Nadirde olsa sofralarımızda da kullanılır. Vücudumuzda oluşan ödemi atmakta yardımcı olan hodan bitkisi, idrar söktürücü olarak oldukça başarılıdır. Bunun yanı sıra soğuk algınlıklarına karşı yardımcı olmaktadır. Özellikle boğaz ağrılarında, mikropları kırarak boğaz ağrısını rahatlatır.

Hodan nedir hodanin faydalari nelerdir 1Hodanın bir diğer özelliği ise göğsü yumuşatarak, balgam atımına yardımcı olmasıdır. Bademcik şişmelerine iyi geldiği gibi, bademcik iltihaplarının giderilmesinde oldukça yararlıdır. Bununla birlikte rahatsız edici öksürüklerin kesilmesinde oldukça başarı sağlamaktadır. Zayıflamak isteyenlerin hodan tüketmesi ter atımı açısından tavsiye edilmektedir. Sinir sistemine oldukça etkilidir. Stres durumlarında hodan tüketimi yapılması sinirlerin yatışmasına yardımcı olmaktadır. Hodan çiçeğinin vücuda zararı bulunmamaktadır. Ancak her besin grubunda olduğu gibi fazla tüketilmesi durumunda birtakım rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Bu hastalıklar ise çok nadir de olsa hazımsızlık, mide bulantısı, şişkinlik ve döküntüdür. Bu nedenle de özellikle emziren annelerin, hamilelerin ve herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin hodan tüketiminden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Hodan Yağının Faydaları

Hodan Yağı, cildin nemlenmesine yardımcı olur. Cilde elastikiyet kazandırır. Bu nedenle de kuru cildi olanların en çok tükettiği bitkisel yağ çeşitleri arasında yer alır. Deri hastalıklarına sahip olanların da en çok tercih ettiği bitkisel yağlar arasında yerini alan hodan yağı, iltihap ve enfeksiyonların hızlı bir şekilde iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Hodan Yağı Nerede Satılır?

Hodan yağı genel olarak marketlerde ve aktarlarda satılır. Bu yağı satın almadan önce güvenilir yerlerin araştırılması önem arz eder. Hemen sipariş vermek isteyenler ise e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Benzer İçerikler

2 “Hodan Nedir? Hodanın Faydaları Nelerdir?”üzerine düşünceler

  1. NEVRİYE dedi ki:

    Ürünü annem için aldım, gerçekten çok kaliteliydi, annem bile beğendiyse :))

  2. ABDULMELİK dedi ki:

    Sadece perfect desem yeri var. Elimdeki paket bitmeden geliyorum.

Yorumlar kapalı.