Aktar Bloğu

Hint Yağı Güvenle Kullanılabilir mi?

Hint Yağı Güvenle Kullanılabilir mi?

Hint yağı birbirinden farklı faydalara sahiptir. Sahip olduğu yağ asitleri sayesinde cildi nemlendirir ve daha yumuşak bir cilde sahip olunmasını sağlar. Bununla birlikte sahip olduğu bileşenler sayesinde bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayabilmektedir. Aynı zamanda saç bakımı için de kullanılabilen yağ, saçların daha sağlıklı olmasını ve daha hızlı bir şekilde çıkmasını destekleyebilir.

Her ne kadar birbirinden farklı faydalara sahip olsa bile yağın bireyler üzerinde etki gösterebileceği belirli yan etkileri bulunmaktadır. Yağın yan etkileri hafif sindirim semptomları, alerjik reaksiyonlar ve nefes alma güçlüğü gibi çeşitli rahatsızlıklarla ortaya çıkabilmektedir. Bu yağının çeşitli faydalarının olduğunu bilmek en az yan etkilerini bilmek kadar önemlidir ancak bu yan etkiler göz ardı edilemeyecek niteliktedir.

Hint Yağı Güvenle Kullanılabilir Bir Bitkisel Yağ Mıdır?

Hint Yağı Güvenle Kullanılabilir Bir Bitkisel Yağ Mıdır?

Hint Yağı Güvenle Kullanılabilir Bir Bitkisel Yağ Mıdır?

İnsanların kendisini keşfetmesinden bugüne kadar kabızlığı bir bitkisel yağ olarak değerlendirilmiştir. Hint yağı potansiyel olarak bir protein zehri olarak nitelendirilen risin maddesine sahiptir. Bu madde ağızdan, burundan veya damar yoluyla alındığı zaman doğrudan hücrelere işlemektedir. Hücrelerin protein sentezini engellemekte ve bu vasıtayla hücrelerin ölmesine neden olmaktadır. Risin püreden veya hint bitkisi tohumları hint yağına dönüştürülürken uygulanan işlemedeki kalıntılardan elde edilmektedir.

Önemli olan durum ise risin maddesinin bir miligram dahi olsa alınmasının ölümcül sonuçlara neden olabilmesidir. Hint bitkisinin tohumlarından bir miktar yediğiniz anda ölümle burun buruna gelebilirsiniz. Kötü olan bir diğer haber ise risin maddesinin herhangi bir panzehirinin bulunmamasıdır.

Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

İyi haber ise yağ oluşturulurken, yani hint bitkisinin tohumları hint yağına dönüştürülürken risin maddesinin dışarıda tutuluyor olmasıdır. Bu yağ yıllardır kozmetik ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılmaktadır ve bugüne kadar çok ciddi şikayetler söz konusu olmamıştır. Yapılan araştırmalara göre ise günlük olarak maksimum 0.7 miligram hint yağı tüketimi insanlar için güvenli olarak nitelendirilmektedir.

Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

Bu yağı kullanmak isteyen kişiler için en iyi haber ise bu bitkisel yağın herhangi bir şekilde sizin için tehlike arz etmemesidir. Ürün kılavuzunda yer alan talimatlara uygun kullanım gerçekleştirmeniz durumunda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmanız pek olası değildir. Yine de bu ürünün kullanımı konusunda kaliteli ürünlere yönelmeli ve doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanım gerçekleştirilmelidir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir düşünce “Hint Yağı Güvenle Kullanılabilir mi?

  1. BİLGİN dedi ki:

    Ertesi gün de değil aynı gün kargoya verildiği oldu. Harikasınız.

Yorumlar kapalı.