Aktar Bloğu

Hardal Yağı Kullanım Yöntemleri

Hardal Yağı Kullanım Yöntemleri

Hardal yağı, hardal tohumlarının soğuk presleme yönteminden geçirilmesiyle elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Tamamen doğal ve bitkisel bir ürün olan hardal yağı, Demir, çinko, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve Omega3 yaş asidi gibi faydalı bileşenleri bünyesinde barındıran bu yağ, insan sağlığına çeşitli faydalar sağlayabilmektedir.

Sindirim sisteminden kal ve damar hastalıklarına, kansere karşı mücadeleden bakterileri yok etmeye, astımdan üst solunum yollarına varana kadar pek çok alanda fayda sağlayabilmektedir. Üstelik saç ve cilt sağlığına da iyi gelen bu yağ, çoğu zaman kişisel bakım alanında kullanılmaktadır.

Hardal Yağı Kullanım Yöntemleri

Hardal Yağı Kullanım Yöntemleri

Hardal Yağı Kullanım Yöntemleri

Kullanım amacına göre değişen yağı, cilt, saçta, vücutta farklıdır.  Dahili ve harici olarak kullanımı mümkün olan bu yağ ile saç maskesi ve cilt bakımı yapabilmek mümkün olurken, yemeklere katılarak da tüketilebilmektedir.

Saç bakımı için kullanılacak olan yağı, saç derisine masaj yaparak uygulanmaktadır. Hafta bir kez kullanımı, saçların canlanması ve sağlıklı bir hal alması için yeterli olacaktır.

Cilt bakımı için kullanılacak olan hardal yağı, tahriş edici bir özelliğe sahip olduğundan zeytinyağı gibi hafif olan bitkisel yağlar ile seyreltilerek kullanılmaktadır. Öte yandan 5 litrelik suyun içerisine 8 – 10 damla damlatılan yağ, ayak bakımı için kullanılabilmektedir.

Hardal Yağını Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Kimler Kullanabilir, Kimler Kullanamaz?

Her ne kadar insan sağlığına faydalı olan bitkisel yağlardan olsa da, yine de bazı kişilerin kullanmaması gerekebilir. Özellikle ciltte tahriş edici bir etki göstermesi mümkün olan bu yağın, hassas cilt ve saç yapısına sahip olanlarda kullanılmaması gerekir. Ayrıca hamile ve emziren annelerin de kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

Hardal Yağı Nasıl Saklanmalıdır?

Çoğu zaman kişisel bakım alanında kullanılan hardal tohumu yağı, muhafazası önemli olan bitkisel ürünlerdendir. Cam şişede saklanıyor olması, güneş görmeyen kuru ve serin yerde bekletilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise tamamen doğal ve organik bir içeriğe sahip olup, herhangi bir koruyucu madde içermemesidir. Dolayısıyla bu özellikteki bir bitkisel yağın çabuk bozulmaması ve uzun süre fayda sağlayabilmesi için saklama koşullarının yerine getirilmesi önemlidir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler