Aktar Bloğu

Gül Yağı Kullanmanız İçin 10 Sebep!

Gül yağı, gülün yapraklarından elde edilen öze verilen isimdir. Sahip olduğu hoş kokusu ile uzun yıllardır kişisel bakım ürünlerinde tercih edilen gül yağı, parfüm, cilt bakım ürünleri ya da şampuan gibi çeşitli kozmetik ürünlerinin içeriğinde yer almaktadır. Özellikle de parfüm yapımında kullanılan bitkisel yağlardan biri olan gül yağı, günümüzde pek çok kişi tarafından direkt parfüm olarak kullanılabilmektedir.

Gül Yağı Kullanmanız için 10 Sebep!

Gül yağı, bağışıklık sisteminden kan dolaşım sistemine, öksürükten cilt sağlığına kadar pek çok rahatsızlık için faydalı olan bitkisel yağlardandır. Dolayısıyla gül yağı kullanmak için pek çok sebep bulabilmek mümkündür.

Kalp rahatsızlığı olan, öksürüğüne çözüm bulamayan, astım hastalığı olan ya da devamlı ateşlenenlerin kullanması gereken gül yağı, ayrıca cildini ve saçını seven, önem gösteren kişiler tarafından da kullanılması gereken, pek çok probleme iyi gelen bir yağdır. Kuru ciltler için ideal bir nemlendirici olarak kullanılabilen bu yağ, ağrı kesici özelliğine de sahiptir.

Gül Yağının Cilde Faydaları

Gül yağı, günümüzde pek çok cilt bakım ürününde tercih edilen bir yağdır. Oldukça faydalı olmasıyla bilinen gül yağı, içeriğinde tanen, gallik asit, guercitrin ve anthocyanin gibi yararlı bileşenlere yer vermektedir. Bu özellikleri sayesinde cilde önemli katkılar sağlayan bu yağ, cildi sıkılaştırabilmekte ve güçlendirebilmektedir.

Gül yağının faydaları bünyesindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra faydalı bileşenlerinden gelmektedir. Cilt için ideal bir nemlendirici olan gül yağı, cildi yumuşatırken ayrıca ince kırışıklıkların giderilmesine de yardımcı olmaktadır.  Öte yandan ciltte meydana gelen kızarıklık ve tahrişlerin giderilmesini sağlama, alerjileri en aza indirgeme ve iltihaplanma, uçuk, egzama gibi çeşitli cilt problemlerinin giderilmesine yardımcı olma da yine gül yağının faydalarındandır.

Gül Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt üzerinde büyük etkileri bulunan bu yağın etkilerinden en verimli şekilde faydalanabilmek için bazı kullanım önerileri bulunmaktadır. Bu öneriler genellikle kullanım amacına göre değişiklik gösterebilirken, kişilerin kullanıma başlamadan önce ilk olarak yapması gereken şey alerji testidir. Çünkü gül yağı, bazı hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Cilt bakımı için kullanılacak olan gül yağının cilde nazikçe masaj yağarak uygulanması gerekmektedir. Bir pamuğa damlatılarak masaj yapılabilir bu sayede cilt temizliği sağlanmış olacaktır.

Gül Yağı Nerede Satılır?

Gül Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen gül yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.