Funda otu bitki çayı, insan sağlığına çeşitli alanlarda fayda sağlayan bitki çaylarından biridir. Örneğin; iltihap kurutucu bir etki gösteren funda otu çayı, geçmiş zamanlarda iltihaplı hastalıklar için kullanıldığı bilinmektedir.

Günümüzde hemen hemen her aktardan temin edilebilen funda çayı, oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Kurumuş funda otu yaprağı olarak satın alınan bu çayı demleyebilmek için öncelikle yarım litre suyun kaynatılması gereklidir. Daha sonra 6 çay kaşığı kadar kurumuş funda otunu bu suyun içine koyulması ve yaklaşık olarak 10 – 15 dakika kadar demlenmeye bırakılması gereklidir. Bu şekilde tüketime hazır olan funda çayı, günde en fazla 2 fincan kadar tüketilmelidir.

Funda Otu Bitki Çayın Faydaları Nelerdir?

Bazı yabancı ülkelerde ölümsüzlük otu, gençlik iksiri gibi isimlerle nitelendirilen funda otu, çoğu zaman bitki çayı olarak tüketilmektedir. Funda otu çayının faydaları ise; sakinleştirici bir etki göstermesi, uykusuzluğu gidermesi, kalp sağlığına iyi gelmesi, romatizma ağrılarını hafifletmesi, idrar torbasında meydana gelen taşları eritmesi, gastrit hastalığına iyi gelmesi, kanı temizlemesi, gut hastalığının hafifletilmesi, ağız içi iltihaplanmaları gidermesi, idrar söktürücü bir etki göstermesi ve terletici bir etki oluşturması, bu bitkinin faydalarındandır.

Funda Otu Bitki Çayı Besin Değeri

Funda Otu Bitki Cayinin Faydalari Nelerdir1

 

Funda otundan hazırlanan bu bitki çayı, dikkatli ve düzenli tüketilmesi gereken bitki çaylarından biridir. Funda Otu bitki çayının besin değeri hakkında pek fazla bir bilgi bulunmasa da insan sağlığına pek çok anlamda fayda sağladığı bilinmektedir.

Funda Otu Bitki Çayı Kaç Kalori?

Funda otu çayı sıvı bir besin olduğundan pek fazla kalorisi bulunmamaktadır. Şekerli olarak tüketildiğinde kalori miktarı da değişebilen bu bitki çayının şekersiz olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Üstelik yağ eritici bir etki gösteren bu çayın kalorisi, maksimum 10 kaloriye kadar yükselebilmektedir.

Funda Otu Bitki Çayı Nerede Satılır?

Funda Otu Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Funda Otu Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.