Funda otu bitki çayı, uzun yıllarda alternatif tıp alanında kullanılmakta olan bitki çaylarından biridir. Geçmişten günümüze kadar şifa kaynağı olarak kabul edilen funda otu bitki çayı, insan sağlığı üzerinde önemli etkiler gösterebilmektedir.

Funda otu bitki çayının faydalarından bahsetmek gerekirse; sakinleştirici bir etki göstermesi, uykusuzluğu gidermesi, gastrit rahatsızlığına iyi gelmesi, kalp sağlığını koruması, romatizmaya iyi gelmesi, iltihaplı eklem ağrılarını hafifletmesi, bronşitlere iyi gelmesi, gut hastalığını azaltması ve ağız içi iltihaplanma sorununu gidermesi, bu çayın faydaları arasında yer almaktadır.

Funda Otu Bitki Çayını Demleme Yöntemleri

Çeşitli bitki çaylarını olduğu gibi funda otu bitki çayının da demleme yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler genellikle değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; Funda Otu Bitki Çayını demleme yöntemlerinden biri, bir miktar kurutulmuş funda otunu kaynamış suyun içerisine bırakarak demlemeye bırakma yöntemidir. Bir başka yöntem ise kurutulmuş ya da taze funda otunu su ile beraber kaynatmaktır.

Funda Otu Bitki Çayı En İyi Nasıl Demlenir?

Funda Otu Bitki Çayını demleme yöntemleri arasında en başarılı olanı kaynamış suyun içerisine kurutulmuş funda otu bitkisini ilave etmektir. Örneğin; yaklaşık olarak yarım litre suyu porselen ya da cam demlik içerisine koyarak kaynatılmalı, ardından 6 kaşık kadar funda otu ilave edilmelidir. Yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar demlenmeye bırakılan funda otu bitki çayı tüketime hazır olacaktır.

Funda Otu Bitki Çayını Demlemenin Püf Noktaları

Funda otu bitki çayını demlemenin püf noktalarından biri porselen ya da cam demlik kullanılmasıdır. Normal şartlarda da çayın daha lezzetli olmasını sağlayan porselen ve cam demlikler, aynı zamanda bitkinin özelliklerini kaybetmeden tüketime sunulmasını sağlamaktadır. Ayrıca kaynamış suyun içerisine ilave edilerek demlemeye bırakılması da yine önemli bir püf nokta olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni ise su ile beraber kaynatılan funda otu bitkisinin haşlanarak tüm özelliklerini ve hatta şifasını kaybediyor olmasıdır. Öte yandan kaynamış suya ilave edilerek demlenen bitki çayı ise, özelliklerini kaybetmeden hazırlanabilmesi konusunda en iyi yöntemlerden biridir.

Funda otu bitkisini günümüzde her aktardan satın alabilmek mümkündür. Dilerseniz kurutulmuş bitki olarak, dilerseniz de poşet çay olarak temin edebilirsiniz.

Funda Otu Bitki Çayı Nerede Satılır?

Funda Otu Bitki Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Funda Otu Bitki Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler