Aktar Bloğu

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Findigin Faydalari Nelerdir

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]Nemli ve humuslu topraklarda üretimi yapılan fındık, huşgiller ailesindendir. Crylus cinsini oluşturan ağaç ve çal türlerinin ortak adıdır. 1 senede ortalama olarak 1.000 ve 2.000 mm arası yağışa ihtiyacı bulunmaktadır. Magnezyumdan çinkoya, potasyumdan demire kadar zengin içeriği bulunmaktadır.

Fındık Kullanım Alanları

Fındık hem yağı hem de meyve olarak çok sayıda alanda kullanılmaktadır. Ekonomik olarak da çok değerlidir. Fındık kullanım alanlarının en başında çikolata endüstrisi gelmektedir. Dondurmadan pastaya, şekerlemeden yağa, bisküviden kreme kadar kullanım alanı geniştir. Bunların yanı sıra yaş ve kuru formlarda çerez olarak da tüketilmektedir.

Fındığın Faydaları

Findigin Faydalari Nelerdir 6

 

  • Fındık, B vitamini yönünden çok zengindir. Ayrıca içerisinde A vitamini, C vitamini ve E vitaminleri de vardır.
  • İçerisinde bulundurduğu B vitamini sayesinde kansızlığa yardımcı olmaktadır.
  • E vitamini sayesinde kalp sağlığında yardımcı olmaktadır.
  • Fındık vücuda protein verir. Bu da, diş yapısını ve kemikleri güçlendirmesine yardımcı olmaktadır.
  • Enerji oranı çok yüksektir.
  • Damar sertliği, tansiyonu, mide rahatsızlığı gibi hastalıkları olan kişiler tarafından fazla tüketilmemelidir.
  • Diğer kuruyemişlerde olduğu gibi fındık tüketiminde aşırıya kaçmamalı ve dikkatli olunmalıdır.
  • Dikkatli tüketildiği takdirde birçok yararı olan fındık ayrıca besleyici bir kuruyemiştir. Ayrıca yağıda birçok derde devadır.

Fındığın Zararlar Var Mıdır?

Fındığın çok fazla tüketilmesi halinde sağlığımız için risk oluşturur. Diğer kuruyemişlerde olduğu gibi fındığın da fazla tüketilmesi sağlığımız için zararlıdır. Aynı zamanda fındık satın almadan önce son kullanım tarihinin kontrol edilmesi gerekmektedir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0/5 (0 Reviews)

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.