Aktar Bloğu

Ekinezyalı Bitki Çayını Demlemenin Püf Noktaları!

Ekinezyali bitki cayini demlemenin puf noktalari

Ekinezyalı çay, insan sağlığına olan faydaları ile bilinen bitki çaylarından biridir. Papatyagiller familyasından bir bitki türü olan ekinezya, özellikle soğuk algınlığı, grip, enfeksiyon ve öksürük gibi rahatsızlıklara karşı etkili olan bir bitkidir. Bitki çayı olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye, solunum problemlerinin iyileşmesine, ağrıların hafifletilmesine, cilt sağlığına, kabızlığa, enfeksiyonların ve ağız kokusunun giderilmesine, kanserin önlenmesine yaraların iyileşmesine ve bunun gibi pek çok rahatsızlığa fayda sağlamaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Ekinezyalı Çayı Demlemenin Püf Noktaları

Diğer pek çok bitki çaylarında olduğu üzere ekinezyalı bitki çayını demleme konusunda da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Örneğin; öncelikle ekinezyalı bitki çayını demlemek için klor oranı daha az olan sertlik derecesi dengeli ve kaliteli içme suyu tercih edilmelidir. Bu su kaynatılmak üzere ocağa konulur. Sonrasında demlenecek olan ekinezyalı bitki çayı kaynatılmış ve en az 1 dakika kadar dinlenmeye bırakılmış olan suyun içerisine ilave edilmelidir. Bir litre kaynamış suyun içerisinde bit tatlı kaşığı kadar ekinezya çayı koyulması yeterli olacaktır. Ardından hazırlanan çay 5 ila 20 dakika arasında bir süre ile demlenmeye bırakılmalıdır. Bu şekilde ekinezyalı çay hazırlanmış olacaktır.

Ekinezyalı Çay Yerine Bunları Tercih Edebilirsiniz!

Ekinezyalı çayı sevmeyen, alerjisi olan ya da tüketmek istemeyenler için alternatif olarak tüketilebilecek pek çok bitki çayı bulabilmek mümkündür. Kuşburnu, nane limon çayı, ginsengli bitki çayı, plates form çayı ya da çınar ağacı yaprağı çayı, ekinezyalı çay yerine tüketilebilecek alternatif bitki çaylarındandır.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu çayı, içeriğindeki C vitamini, antioksidan ve polifenol gibi yararlı bileşenleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye fayda sağlayan bitki çaylarındandır. Vücut direncini artırırken, vücudun en dış tabakası olan ciltten itibaren solunum yolu hastalıklarında, kan basıncının düzenlenmesinde, kolesterol, şeker ve böbrek rahatsızlıklarında etkili olabilmektedir.

Nane Limon Çayı

Nane limon çayı, kışın soğuk havalarla beraber ortaya çıkan hastalıklarda oldukça etkili olan bir çaydır. İçeriğindeki pek çok vitamin ve mineral sayesinde vücut direncini artırmakta, mide ve bağırsakları rahatlatmakta, mide bulantısına ve öksürüğe fayda sağlamaktadır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Ginsengli Bitki Çayı

Ginsengli bitki çayı, yüksek kan basıncı, kan şekeri, kanser, tip 2 diyabet, hepatit B, kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve demans gibi rahatsızlıklar açısından oldukça faydalıdır.

Plates Form Çayı

Plates form çayı, içeriğindeki pek çok bitkinin etkilerini tek bir çayda birleştirilmesi sayesinde kilo verme, metabolizmayı hızlandırma, sindirim sistemini düzenleme gibi konularda etkili olmaktadır.