Aktar Bloğu

Deve Dikeni Tohumu Yağını Nelerde Kullanabilirsiniz?

Deve dikeni tohumu yagini nelerde kullanabilirsiniz

Deve dikeni tohumu, yaklaşık olarak 2 bin yıldır alternatif tıp alanında kullanılan bitkisel yağlardan ve ürünlerden biridir. Deve dikeni bitkisinin tohumunun soğuk presleme yönteminden geçirilmesi ile elde edilmektedir. Çeşitli sağlık problemleri için oldukça faydalı olan deve dikeni yağı, karaciğer sağlığını koruyucu olması ile ön plana çıkmaktadır.

Deve dikeni yağının faydaları hem cilt üzerinde hem saçlar üzerinde, hem de genel sağlık üzerinde etkisini göstermektedir. Kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan bu yağ, kardiyovasküler sağlık açısından da oldukça faydalı olması ile bilinmektedir. Öte yandan vücutta detoks etkisi yapan bu yağ, tamamen doğal ve bitkisel yağlardan biri olması sebebiyle kimyasal kişisel bakım ürünlerine kıyasla daha çok tercih edilebilmektedir.

Deve Dikeni Yağı Ne İçin Kullanılır?

Deve dikeni yağını pek çok amaç doğrultusunda kullanabilmek mümkündür. Çoğunlukla genel sağlık ya da kişisel bakım amacıyla tercih edilen bu yağ, vücutta pek çok yararlı etkiyi gösterebilmektedir. Üstelik deve dikeni yağının her bir faydasını, bir kullanım sebebi olarak gösterebilmek de mümkündür.

Deve dikeni yağını düzenli bir şekilde kullanan kişilerde, alkol ya da zehirli maddelerden dolayı yıpranmış olan karaciğer hücrelerinin onarıldığı ve yenilendiği görülmüştür. Bunun ile beraber toksin içeren zararlı maddelerin vücuda ve karaciğere girişini engelleyen deve dikeni yağı, antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken iltihabın giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Deve dikeni yağının faydaları bu kadarla sınırlı değildir. İçeriğindeki pek çok faydalı bilen sayesinde prostat, rahim ve meme kanserinin ilerleyişini durdurduğu ifade edilen deve dikeni yağı, yüksek kolesterol seviyesini de düzenleyebilmektedir.

Deve Dikeni Tohumu Yağını Bebekler Kullanabilir mi?

Deve Dikeni Tohumu Yagini Nelerde Kullanabilirsiniz 1

 

Günümüzde cilt bakım yağları arasında yer alan deve dikeni yağı, daha çok yetişkin bireylere hitap eden bitkisel yağlardan biridir. İçeriğindeki çeşitli bileşenler, bebeklerin cildinde istenmeyen sonuçlara neden olabilecek kadar ağır olabilmektedir. Bu nedenle bebeklerde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca deve dikeni yağını kullanmaya başlamadan önce, yetişkinlerin de ciltte herhangi bir reaksiyona neden olup olmayacağını anlayabilmesi için test yapması gerekmektedir.

Deve Dikeni Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Deve Dikeni Tohumu Yağı, marketlerde, aktarlarda, kozmetik ürünlerinin ve bitkisel yağların satıldığı dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Deve Dikeni Tohumu Yağı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel yağları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.