Defne, Türkiye’de oldukça fazla yetişen bitkilerden biridir. Defne ağacının yaprağından elde edilen defne sabunu, antiseptik ve amino asit özellikleri sayesinde oldukça faydalı bir bitkisel sabundur. Cilt ve deri problemlerine bir hayli iyi gelen defne sabunu, mikrop önleyici olarak kullanılmaktadır.

Defne Sabunun Faydaları

Çoğunlukla kişisel bakım amacıyla tercih edilen bu sabun, bebeklerde meydana gelen pişik sorununa ve ciltte meydana gelen kızarıklıklara oldukça faydalıdır. Hafif sıyrık ve küçük yaralanmalarda da sorunlu bölgeye uygulandığında hem temizlenmesini sağlamakta hem de iyileşme sürecini etkilemektedir.

Defne sabunu, yapımında kullanılan saf zeytinyağı ve damıtılmış su sayesinde saçlar üzerinde de oldukça faydalı olurken, saçların daha parlak ve canlı bir görünüm elde etmesine, kırılmaların ve kepeğin önlenmesine yardımcı olabilmektedir. Defne sabunu, sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde de oldukça etkili olan sabunlardan biridir.

Defne sabununun faydaları arasında pek bilinmeyen bir özelliği ise hücre yenileyici olması, bacaklarda görülen varislere ve romatizmaya iyi gelmesidir. Bu gibi rahatsızlıklarda sorunlu bölgeye masaj yapılarak uygulanan defne sabunu, erkeklerde traş köpüğü ya da traş jeli yerine de kullanılabilmektedir. Ayrıca kadınlarda görülen mantar ve egzamalar için de tavsiye edilen bu sabun gerek çeyiz sandıklarında gerekse dolap içlerinde hoş bir koku elde edilebilmesi için de kullanılmaktadır.

Defne Sabunun Zararları Var Mı?

Defne Sabunun Zararlari Var mi 1

 

Defne sabununun, direkt olarak üreticiden temin edilmesi durumunda, içeriğinde herhangi bir katkı maddesine yer verilmediğinden bir zararı bulunmamaktadır. Fabrikasyon ürünlerde katkı maddesi olabileceği şüphesinden dolayı araştırılarak alınması ve kullanılması faydalı olmaktadır. Aksi halde defne sabununun zararlarını görmek mümkün olabilmektedir.

Defne sabununu kullanırken gözle temas etmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Tamamen organik olan bu doğal sabunun gözle teması halinde bol su ile yıkamak faydalı olabilmektedir.

Sadece kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde kullanımı tavsiye edilmeyen defne sabunu, bu gibi cilt tiplerinde hassasiyete neden olabilmektedir. Bunun ile beraber saç bakımı için kullanılması halinde bol su ile durulamak gerekir. İyice durulanmayan defne sabunu saçta kalıntı bıraktığında, kepek oluşumuna neden olabilmektedir.

Defne Sabunu Nerede Satılır?

Defne Sabunu, marketlerde, aktarlarsa, bitkisel ve doğal sabunlarla birlikte kozmetik ürünlerin satıldığı dükkanlarda bulabilirsiniz. İnternetten hemen defne sabunu satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitkisel ve doğal sabunları inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.