Aktar Bloğu

D Vitaminini Neden Tüketmeliyiz?

D Vitaminini Neden Tuketmeliyiz

D vitamini, genel ifade ile fosfor ve kalsiyumun özellikle sindirim kanalları kapsamında, emilim ve kullanım açısından önem taşıyan vitamin grubu olarak ifade ediliyor. Özellikle gelişim çağındaki çocukların almaları gereken besin grupları içerisinde yer alıyor. Kemik gelişimi, hücre büyümesi ve kalsiyum açısından emilim sağlaması adına D Vitamini önem taşıyan besin grupları içerisinde yer alıyor. D vitamini tüketim açısından da incelendiğinde, yeterli düzeyde alınması dikkat edilecek hususlar içerisinde yer alıyor.

D Vitamini Yararları Nelerdir?

Kolon ve meme kanserini önlemeye yardımcı olmak için D vitamini içeren besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.

Gelişim aşamasından başlayarak düzenli ve belirli oranda alınan D vitamini kişilerin bünyesinde sağlıklı etkiler yaratıyor. Özellikle çocuk grubunun düzenli olarak kullanması, kemiklerde gelişim aşamalarının tamamlanmasına olanak veriyor. Daha ilerleyen yaş gruplarında ise, kemik alanında kayıp yaşanmasının önüne geçerek, sağlıklı hayat imkanı sunar. Vücut içerisinde bulunan kan basıncını dengelemeye, enfeksiyon alınması ve zararlarına karşı vücudun korunmasına, kas ve kas yapısını güçlendirmeye, olası kalp hastalıklarına engel olmaya yardımcı olmaktadır. Meme ve kolon kanseri alanında risk unsurlarını engellemeye yardımcı oluyor. Diş yapısı ve temeli için önem taşıyan D Vitamini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak veriyor.

D Vitaminini Nasıl Alabiliriz?

D Vitaminini Neden Tuketmeliyiz1

 

Günlük D vitamini ihtiyacımızın %70’lik bölümünü, yarım saat güneşli bir ortamda bulunarak alabiliriz.

Vücut için geçerli olan temel besin D vitamini, bireylerin bilinçli adımlar içerisinde temin etmeleri olası sağlık durumlarında yaşanacak sorunların önüne geçer. D vitamini için bilinen temel adım, güneş yardımı ile alınması yönündedir. Ek olarak tüketilen besinler de D vitamini elde edilmesinde fayda sağlayan noktalar içerisindedir. Yapılan incelemelerde vücudun kendi içerisinde de D vitamini üretme içeriklerine de erişim sağlanması bilinen detaylar içerisindedir.

D Vitamini Açısından Zengin Besinler Nelerdir?

D vitamini açısından tüketilecek belirli besinler içerisinde, Peynir, Balık, Tereyağı, İstiridye, Soya Sütü, Mantar, Patates ve Yumurta yer alıyor. Ancak her besin belirli oranda tüketilmelidir, fazlası sağlık açısından sorun yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler