Aktar Bloğu

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

d vitamini eksikligi belirtileri nelerdir

D vitamini çok az gıdadan temin edilebilir ve bu gıdalar da az tüketilmesi sonucunda vücutta D vitamini eksikliği meydana gelir. Vücut D vitaminini daha çok güneşten temin eder. Ancak güneşe az maruz kalmak yaşanılan yerin az güneş alması durumunda D vitamini eksikliği kaçınılmaz olur. Vücudun güneşten D vitamini ihtiyacı karşılamasını engelleyen diğer faktörler ise koyu ten rengine sahip olmak, kullanılan bazı ilaçlar, yaşın ilerlemiş olması, gıdalardan alınan yağın sindirilememesi ve kolesterol. Bu durumlarda akıllara, d vitamini eksikliği belirtileri nelerdir sorusu gelir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Tüm vitamin eksikliklerinde olduğu gibi D vitamini eksikliğinin kısa süreli olması halinde ortaya herhangi bir belirti çıkmaz. Ancak vücudun uzun süreli D vitamini çektiği durumlarda bazı belirtilerle erken tanı konulabilir. Bu belirtiler;

  • Depresyon Olabilir

D vitamini beyinde üretilen ve ruh halini düzenlemeye yardımcı olan hormonların üretilmesine yardımcı olur. D vitamini eksikliğinde bu hormonlar az üretildiği için kişide depresyon meydana gelebilir. Ancak geçirilen bu depresyon dönemi şiddetli değildir. Sadece kişide sebebi olmayan hüzünlü bir hal olur.

  • Kemiklerde Ağrı Meydana Gelmesi

Bilhassa kış aylarında güneşin daha az ışık saçması durumunda D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrılarının meydana gelme ihtimali daha fazla olur. Meydana gelen bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklıdır. Çoğunlukla tüm vücutta hissedilir ve bu ağrılara bir de halsizlik eşlik edebilir. Bu durum akıllara D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar sorusunu getirir. Vücudun uzun süreli D vitamini eksikliği çekmesi durumunda yetişkinlerde kemik yumuşaması, çocuklarda ise raşitizm hastalığı meydana gelebilir.

  • Soğuk Algınlığı

Çocuklarda devamlı olarak soğuk algınlığı meydana gelmesi D vitamini eksikliğinin belirtisi olabilir. Ayrıca d vitamini eksikliği görülen çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok fazla rastlanır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!
  • Kasların Zayıflaması

D vitamini eksikliği sonucunda vücutta bulunan kas dokusunun zayıflama ihtimali çok fazladır.

  • Başın Terlemesi

Bebek, çok ve yetişkinlerde başın gereğinden fazla terlemesi D vitamini eksikliğinden kaynaklı olabilir. Bunun yanında kas krampları, kilo alma, eklem ağrıları ve tansiyon belirtiler arasında yer alır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Vücut için kas ve kemik sistemi çok önemlidir. Vücudun daha sağlıklı olması için kas ve kemiklerin de sağlıklı olması şarttır. Zamanla kas ve kemik sisteminde meydana gelen hasarlar sonucunda kişilerin yaşamlarının sonuna kadar D vitamini takviyesi almak zorunda kalabilirler. D vitamini eksikliğinin büyük çoğunluğu güneşten temin edilir. Gıdalar içerisinde çok az miktarda ve az bulunur. Takviye alacak kişilerin takviyeleri doktor kontrolünde almaları gerektiği unutulmamalıdır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

Benzer İçerikler