Ülkemizin hemen her bölgesinde yetişmekte olan ince yapraklara sahip olmakla birlikte boyu en az 40 cm’ye kadar uzayabilen bit bitki çeşidi olarak bilinmektedir. Çörek otu adı verdiğimiz küçük siyah tanecikler sayesinde pek çok sorunun üstesinde gelmede önemli etkilere sahip olmaktadır.  Çörek otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olabileceği gibi ilaçlarda hammadde kullanımı olarak yer almaktadır. Bu nedenle ilaçlarında içeriğinde yer alan çörek otu olumlu sonuçları elde etmemizde fayda sağlayabilir.

Çörek Otu Yağının Sağlığımız için Önemi

Corek Otu Yaginin Sagligimiz icin Onemi1

 

Çörek otu, düzenli bir kullanım sağlandığı takdir de soğuk algınlığı gibi hastalıklardan insan vücudun da meydana gelebilecek olan bir takım kanser hastalıklarının da üstesinden gelmede yardımcı olmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalı olabileceği gibi aynı zamanda tıpta da kullanım sağlanmaktadır. Uzman doktorlar tarafından da yeterli miktarda olmak şartıyla tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Damar hastalıklarının önlenmesinden kansere karşı önlemesine, hormonal dengeyi sağlamasından çeşitli mikroplar karşı korumada yardımcı olmaktadır. Ancak hamilelerin, yaşlıların, küçük çocukların ve hastalığı olan kişilerin doktor kontrolü ile tüketmeleri gerekmektedir. Genel olarak çörek otu yağı faydaları incelenecek olursa;

  • Kanser hastalıklarına karşı korumaya yardımcı olmaktadır.
  • Damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olduğu söylenmektedir.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olarak hazmın daha kolay bir hale gelmesine yardımcı olabilir.
  • Alerji gibi birtakım sorunların engellenmesinde yardımcı olur.
  • Hormon sisteminin de dengelenmesine yardımcı olabilir.
  • Kan şekerini düzenlemede yardımcı olur.
  • Mikrop gibi virüslerin vücuttan dışarı atılmasında etkileri de yer almaktadır.
author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.