Latince ismi Nigella sativa olan çörek otu, yüzlerce yıldır Asya ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede kullanılmaktadır.

Genel özellikleri ile ilk zamanlarda bu mucizevi çörek otunun sadece tane olarak kullanıldığı bilinmektedir. Fakat teknolojik gelişmelerin ön plana çıkmasıyla beraber yağından da istifa edilen çörek otunun kıymeti her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaktadır. Özellikle teknolojik gelişmeler ile beraber tıp faaliyetlerinin de artmasıyla çörek otunun her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkarılmıştır.

Artık pek çok firmanın bu mucizevi bitkinin faydaları doğrultusunda çörek otu yağını piyasaya sürdüğü bilinmektedir. Bu yapın kullanımı ise yalnızca kontrollü firmalar ile beraber yapıldığı zaman etkilerini daha iyi gösterecektir. Çünkü çoğu firma bu bitkinin yağları hakkında birtakım yanlışlıklara neden olmaktadır. Bu yanlışlıklar ise çoğunlukla içeriğinde bulundurduğu maddelerin ciddiyetsiz bir şekilde kullanımından kaynaklanan yanlışlardır.

Çörek Otu Yağının İçerisinde Neler Bulunur?

Corek Otu Yaginin Faydalari Nelerdir

 

Çörek otu yağı ilk kullanılmaya başlandığı andan itibaren insana hoş gelen bir kokusu ile sizleri karşılamaktadır. Bu koku yoğun olarak tüketildiği zaman mide bulantısı başta olmak üzere bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu sebepten fazla yoğun tüketiminden uzak durmak gerekmektedir.

Son dönemlerde çörek otunun bazı faydaları daha gün yüzüne çıkarılmıştır. Herhangi bir şekilde alerjiniz bulunuyorsa çörek otundan destek almayı tercih edebilirsiniz. Ancak yine de bunun doktor kontrolü altında yapılması gerekmektedir.

Vücudunuzun Savaşçısı Çörekotu Yağının Faydaları

Aynı zamanda bu mucizevi bitkinin çok iyi bir savaşçı olduğu da unutulmamalıdır. Mikrop, virüs ve bakterilere karşı iyi mücadele ederek bağışıklık sisteminizin kuvvetlendirilmesine yardımcı olacaktır. Son dönemler içerisinde yapılan çalışmalar çörek otu yağının solunum borusunu genişletici özelliğini de ön plana çıkarmaktadır.

Aynı zamanda şeker hastaları da çörek otunu kullanabilir. Çünkü kan şekerini düzenlediği de bilinmektedir. Yorgunluk durumunun giderilmesinde kullanılır. Vücuda zindelik veren bir yapısı bulunmaktadır. Toksinlerin atılmasını sağlayarak daha zinde bir gün geçirmenizi sağlar. Hemen tüm özellikleri ile iyi bir antioksidan olarak ön plana çıktığı bilinmektedir.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar çörek otu yağının vücudun dengesini sabitlemeye yardımcı olmaktadır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler