Aktar Bloğu

Cildi Canlandırmak İçin Karabiber Yağı

Karabiber, dünya üzerinde en fazla kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır. Karabiber yağı ise, karabiberin soğuk preslemesi ile elde edilen bir yağ olurken, pek çok faydası bulunmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan bitkisel yağlardan olan karabiber yağı, cildin canlandırılıp enerji verilmesinden, metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye varana kadar çeşitli konularda yardımcı olabilmektedir.

Cildi Canlandırmak İçin Karabiber Yağı

İnsan vücudu ve sağlığı bakımından büyük fayda sağlayan karabiber yağı, cildi canlandırırken aynı zamanda vücuda enerji verebilmektedir. Özellikle cilt yapısı hassas olmayan kişilerin tercih etmiş olduğu bu yağ, parmak uçları ile masaj yapılarak uygulanabilmektedir. Ancak hassas cildi olan kişilerin karabiber yağını cildine uygulaması, kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca çocukların cildinin hassas olması sebebiyle de karabiber yağının mutlaka inceltilerek kullanılması gerekmektedir. Özellikle de kış mevsiminde grip, nebze gibi hastalıklara yakalanan kişiler ağrılı olan bölgelerine karabiber yağını sürerek ağrısını hafifletebilmektedir.

Karabiber Yağının Faydaları

Karabiber yağının insan vücuduna olan faydaları bir hayli fazladır. Yapılan araştırmalara göre kolesterolü ve trigliseridi düşürdüğü ortaya çıkan karabiber yağı, kalp ve damar sağlığı açısından da kullanımı oldukça yararlı ve önemlidir. Sıcaklık artırıcı, iltihabı engelleyici ve kulunçları yok edici bir özelliğe sahip olan karabiber yağı, düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde romatizma ve iltihap kaynaklı ağrılar, kaslarda meydana gelen incelmelerde oldukça etkilidir.

Bunların yanı sıra yemekleri koruyucu özelliği bulunan karabiber yağı, insan vücuduna detoks etkisi yaparken, aynı zamanda iştahını açmakta ve kan dolaşımına pozitif yönde etki etmektedir. Sigara krizlerini ve anksiyeteyi önemli ölçüde azaltırken, sindirim sistemini güçlendirmekte, kanseri önlemektedir.

Öte yandan antioksidan niteliğe sahip olmasından dolayı serbest köklerinin neden olduğu hasarları onaran ve engelleyen karabiber yağı, karaciğere iyi gelmektedir. Ayrıca böcek ısırması neticesinde ortaya çıkan iltihabı ve kaşıntıyı dindirmekte, midedeki şişkinliği giderip idrar yolunu uyarmaktadır. Karabiber yağının tüketimi, vücuttaki toksinlerin atılmasında en iyi yollardan biridir.

Karabiber Yağının Zararları Var mı?

Karabiber yağının faydalarının yanı sıra yanlış ya da fazla kullanımı halinde zararları da mevcuttur. Kişisel bakım yapmak maksadıyla hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin ve çocukların karabiber yağını direkt olarak cildine uygulaması halinde, cildinin yanması ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Karabiber Yağı Nerede Satılır?

Karabiber yağı, marketlerde, kozmetik ürünlerinin satıldığı dükkanlarda ve aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.