Aktar Bloğu

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumu nerede satilir

Chia tohumu, Güney Amerika’da yetişen ada çayının tohumudur. Nane ailesine ait çiçekli bitkilerden elden edilir. Kuraklığa dayanıklı, küçük bir bitkidir. Tohumları beyaz, kahverengi ve siyahtır. Yüksek miktarda enerji veren bir besin olmakla birlikte, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı bir tohumdur. Cilt sağlığına da fayda sağlar.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia tohumu, aktarlarda, marketlerde veya organik satış yapan web sitelerde satılmaktadır. Ancak aktarlarda günlük olarak satışları daha sık gerçekleştiğinden aktarlardan temin edilmesi sağlığımız için çok daha iyidir. İnternetten hemen chia tohumu satın almak isteyenler ise e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler.

Çeşitli markalara ait birçok Chia tohumu vardır. Satın alınırken dikkat edilmesi gereken şey üretim tarihi ve son kullanma tarihidir. Taze olmasına dikkat edilmelidir. Chia tohumu çok çabuk bayatlar. Aldıktan sonra cam kavanozda buzdolabında saklanması gerekir.

Chia Tohumu Besin İçeriği

Chia tohumu gluten içermeyen bir besindir. Süte oranla daha fazla kalsiyum içerir. Omega 3 içerir. Antioksidan özelliği olduğundan dolayı tok tutar. İyi bir çözünürdür. Posa kaynağıdır. Chia tohumu besin içeriği şöyledir. 100 gramda 486 kaloridir. İçeriğinde karbonhidrat, lif, protein, yağ, A ve C vitamini, kalsiyum bulunur.

Chia Tohumu Gluten İçerir Mi?

Chia tohumu glütensizdir. Çölyak hastaları için iyi bir alternatif bir besindir. 1 yemek kaşığını 1 bardak su ile karıştırıp yarım saat bekleyince sıvı jelatini andıran bir kıvamı olacaktır. Glutene alerjisi olan insanların tüketmesinde bir sakınca olmamakla birlikte bu tohumun faydaları fazladır. Tokluk hissi verir. Yağ yakımını artırmaya yardımcıdır.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir. Salataya, yemeklere baharat ekler gibi ekleyip tüketilebilir. En önemli özelliği sıvı bir besinin içine koyulduğu zaman jölemsi bir kıvamı olmasıdır.

Muzlu ve kakaolu Chia pudingi, yeşil çaylı chia pudingi, Chia tohumlu omlet, Chia tohumlu kurabiyeler veya toplar ve Chia tohumundan detoks içeceği hazırlanabilir. Bu içecek 5 gün boyunca sabah akşam içildiği takdirde metabolizmayı hızlandırmaya yardım eder. Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından da sık sık tavsiye edilir. Chia tohumu tüketimi kahvaltılık gevreklerde, fırında pişecek ekmekte, poğaça ve tatlı ürünlerinin üstünde, salat yoğurt ve dondurmanın üstüne serpiştirilerek de yapılabilir. Aynı zamanda çorba ve soslarda kıvam sağlamak için un veya nişastanın yerine kullanılabilir.

Emziren annelerin, hamilelerin, kronik, alerjik ya da önemli rahatsızlığı bulunan kişilerin chia tohumu tüketiminden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.