Aktar Bloğu

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu nasi tuketilir

Chia Tohumunun botanik ismi Salvia hispanica’dır ve Maya ve Aztek uygarlıklarının da bolca tükettiği bir besindir. Beyaz, koyu kahverengi ve siyah renklerde olabilir. Chia tohumu faydaları ise oldukça fazladır ve Beslenme ve Diyet Uzmanları tarafından sıklıkla tüketilmesi önerilir.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

Chia Tohumu Çiğ Tüketilir mi?

Chia tohumunun çiğ olarak tüketimi elbette yapılabilir ve oldukça da kolaydır.  Tohumu meyve karışımlarınıza, çorbalarınıza, yoğurdunuza ve yulaf karışımlarına 1 yemek kaşığı ölçülerinde koyarak tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve besleyici olan bu tohumu bir miktar sıvının içerisinde bekletip jel haline getirerek de kullanabilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu tüketiminin çeşitli yolları vardır ve o yollardan bazıları ise şunlardır.

  • Chia Tohumunu Çay Olarak Tüketmek

1 Fincan kadar sıcak suya atılan 1 tatlı kaşığı chia tohumu ile bir çay hazırlayıp içebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta yaptığınız çayı hemen tüketmek yani bekletmemektir.

  • Chia Tohumunu Puding Olarak Tüketmek

Chia tohumunu puding olarak tüketebilmek için; tohumu, ev yapımı 1 kâse yoğurdun içine akşamdan 1 tatlı kaşığı atıp ağzını kapatmak gerekir. Sabaha kadar da buzdolabında bekletilen bu yoğurdun içine çilek, kayısı, muz vb. sevdiğiniz tadı veren meyveleri de içine atarak pudinginize tat katabilirsiniz. Eğer isterseniz tohumu ya da meyveleri blenderdan geçirerek de tüketebilirsiniz. Daha besleyici ve faydalı olması için de pudinginize 1 çay kaşığı tarçın ve 1 avuç ceviz içi gibi doğal besinler de katabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!
  • Chia Tohumunu Omlete Katabilirsiniz

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda alacağımız vitamin, mineral ve proteinler çok önemlidir. Günü daha dinç ve enerjik geçirmeyi sağlayan kahvaltı, aynı zamanda tok tutarak da fazla kilo almaya engel olur. Chia tohumunun midede şişme özelliğinden dolayı tok tutma hissi oldukça fazladır. Bu sebeple yumurtanıza bu tohumdan bir yemek kaşığı ekleyip lezzetli omletler yapabilirsiniz. Bununla birlikte daha yararlı olması için ek olarak 2 yemek kaşığı süt, 1 çay kaşığı nane, 1 çay kaşığı pul biber ve 1 çay kaşığı da kekik ekleyerek omletinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Chia Tohumunu Çocuklar Kullanabilir Mi?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar da doktor kontrolünde kullanabilirler. Fakat içerisindeki besin değerinin ve posa yapısının fazla olmasından dolayı bebeklerin kullanması tavsiye edilmez.

Chia tohumu, oldukça popüler olması ve faydalarının da epey fazla olmasından dolayı çokça tercih edilir. Bu yüzden aktarlarda ve baharat satan güvenilir yerlerde bulabilirsiniz.

Chia Tohumu Nerede Satılır?

Chia Tohumu, marketlerde, aktarlarda, baharat satan dükkanlarda satılmaktadır. İnternetten chia tohumu satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden chia tohumu gibi sıkça tavsiye edilen keten tohumunu ve diğer ürünleri inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Bitki Çayları e-Aktariye'de!

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.