Tam manasıyla vitamin deposu olan ceviz yağı, insan sağlığı ve vücudu için oldukça faydalı yağlardan biridir. Son yıllarda bitkisel yağlar listesinin ilk sırasında yerini almayı başaran ceviz yağı, cilt, saç ve genel bakım amacıyla kullanılan pek çok ürünün içeriğinde de yer almaktadır. Öte yandan ceviz yağı ile alakalı yapılan araştırmalar neticesinde bu yağın herhangi bir yan etkisinin olmadığına ve hemen hemen her insanda aynı oranda fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Ceviz Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ceviz yağı alırken dikkat edileceklerin başında yağın raf ömrü gelmektedir. Ceviz yağı, diğer bitkisel yağlara kıyasla raf ömrü daha az olan yağlardan biridir. Şişesinin açılmaması durumunda uzun süre dayanabilirken, açılmış olan şişelerin en fazla dayanma süresi 6 ay ila 12 ay aradır. Dolayısıyla ceviz yapı alırken üretim tarihi ve şişenin açılıp açılmamış olması oldukça önemlidir. Bunun ile beraber ceviz yağının muhafazası da önemlidir. Diğer pek çok yağ gibi cam şişede ve gerekli ısıda saklanması gereken ceviz yağı, plastik ya da pet şişede bozulabilmektedir.

Ceviz Yağının Özellikleri

Ceviz Yagi Alirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir 1

 

Ceviz yağının yemeklerde kullanımı bugün Irak sınırları içerisinde olan topraklarda M. Ö. 2000’li yıllara dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde ceviz yağının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin, içeriğindeki antioksidan ellegic asitten olduğu belirlenmiştir. Bunun ile beraber manganez, melatonin ve bakır gibi özelliklere sahip olan ceviz yağı, kalp hastalıklarına sebep olan endotelin düzeyini düşürme konusunda da yardımcı olmaktadır.

Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz yağı hem yemeklerde hem de cilt üzerinde uygulanabilen bir yağdır. Cilt üzerine uygulandığında cildi yumuşatmaya yarayan bu yağ, pek çok güzellik merkezinde masaj yağı olarak da kullanılır. Omega3 ve Omega6 gibi çoklu doymamış yağlar ile beraber romatizma ve diğer iltihaplı rahatsızlıklarda etkili olurken, döküntülü egzama gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olabilmektedir.

İçeriğindeki selenyum, magnezyum, fosfor, çinko ve demir sayesinde vücut hormonlarını dengeleyici özelliğe sahip olan ceviz yağı, kan dolaşımını hızlandırabilmektedir. Ayrıca kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirgeyebilmesi, yaşlanma etkilerini yavaşlatabilmesi, dikkat dağınıklığı ve unutkanlığının önüne geçebilmesi, göz altı torbaları ve morlukların giderilmesinde yardımcı olması ve kolesterolü dengelemesi de ceviz yağının faydalarındandır.

Ceviz Yağı Nerede Satılır?

Ceviz yağı, marketlerde, kozmetik ürünü satılan dükkanlarda ve hemen hemen tüm aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer ceviz yağı çeşitlerini inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.