Aktar Bloğu

Ceviz Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ceviz Yağı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tam manasıyla vitamin deposu olan ceviz yağı, insan sağlığı ve vücudu için oldukça faydalı yağlardan biridir. Son yıllarda bitkisel yağlar listesinin ilk sırasında yerini almayı başaran yağ, cilt, saç ve genel bakım amacıyla kullanılan pek çok ürünün içeriğinde de yer almaktadır. Öte yandan bu yağ ile alakalı yapılan araştırmalar neticesinde bu yağın herhangi bir yan etkisinin olmadığına ve hemen hemen her insanda aynı oranda fayda sağladığı kanıtlanmıştır.

Ceviz Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ceviz Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ceviz Yağı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ceviz yağı alırken dikkat edileceklerin başında yağın raf ömrü gelmektedir. Diğer bitkisel yağlara kıyasla raf ömrü daha az olan yağlardan biridir. Şişesinin açılmaması durumunda uzun süre dayanabilirken, açılmış olan şişelerin en fazla dayanma süresi 6 ay ila 12 ay aradır. Dolayısıyla ceviz yapı alırken üretim tarihi ve şişenin açılıp açılmamış olması oldukça önemlidir. Bunun ile beraber yağın muhafazası da önemlidir. Diğer pek çok yağ gibi cam şişede ve gerekli ısıda saklanması gereken yağ, plastik ya da pet şişede bozulabilmektedir.

Ceviz Yağının Özellikleri

Yağın yemeklerde kullanımı bugün Irak sınırları içerisinde olan topraklarda M. Ö. 2000’li yıllara dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde yağın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin, içeriğindeki antioksidan ellegic asitten olduğu belirlenmiştir. Bunun ile beraber manganez, melatonin ve bakır gibi özelliklere sahip olan yağ, kalp hastalıklarına sebep olan endotelin düzeyini düşürme konusunda da yardımcı olmaktadır.

Ceviz Yağının Faydaları

Faydaları

Faydaları

Hem yemeklerde hem de cilt üzerinde uygulanabilen bir yağdır. Cilt üzerine uygulandığında cildi yumuşatmaya yarayan bu yağ, pek çok güzellik merkezinde masaj yağı olarak da kullanılır. Omega3 ve Omega6 gibi çoklu doymamış yağlar ile beraber romatizma ve diğer rahatsızlıklarda etkili olurken, döküntülü cilt hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olabilmektedir.

İçeriğindeki selenyum, magnezyum, fosfor, çinko ve demir sayesinde vücut hormonlarını dengeleyici özelliğe sahip olan yağ, kan dolaşımını hızlandırabilmektedir. Ayrıca kalp hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirgeyebilmesi, yaşlanma etkilerini yavaşlatabilmesi, dikkat dağınıklığı ve unutkanlığının önüne geçebilmesi, göz altı torbaları ve morlukların giderilmesinde yardımcı olması ve kolesterolü dengelemesi de yağın faydalarındandır.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler