Böğürtlen Nerelerde ve Ne Zaman Yetişir?

Böğürtlenin bilinen özellikleri olarak; Güller ailesindendir. Orman eteklerinde, yol kenarlarında ve bahçe çitlerinde genel olarak kendiliğinden yetişir. Dayanıklı ve çok yıllı bir bitkidir. Dikenli ve çalı görünümlüdür. Dikenli gövdesi kışın dökülmeyen yaprakları olan bir bitkidir. Yaz aylarında salkım halinde veya tek tek açan pembe veya beyaz çiçekleri olur.  Yaz sonlarında, sonbahar başlarında bu çiçekleri kırmızı birazda siyahımsı kara duta benzeyen meyveler olmaya başlar. Bölge, yer ve toprak seçiciliği yoktur. Seyrekte olsa döktüğü tohumlarıyla, yere değmiş olan dalların köklenmesi ile ve köklerinin tekrar yeşermesiyle çoğalırlar.

Böğürtlenin Sağlığımız için Faydaları Nelerdir?

Bogurtlenli Meyve Cayinin Faydalari1

 

 

Böğürtlen hem lezzetli hem de sulu bir meyve türüdür. Bu sebeple de doğal içecekleri sevenler için mükemmel bir lezzettir. Böğürtlenden yararlanmak için sadece meyve olarak tüketmek zorunda değiliz. Böğürtleni çay olarak da tüketmek mümkündür. Aynı zamanda salatalarda, tatlılarda, reçellerde ve benzeri tariflerde kullanmak da mümkündür. Böğürtlenin sağlığımız için çok fazla faydası bulunur. Bunlar;

  • İçerisinde bol miktarda yağ asidi, vitamin, mineral ve karbonhidrat bulunur.
  • Çok güçlü bir antioksidandır.
  • Toksinlerin ve diğer olumsuz maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Dolaşım sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Düzenli olarak tüketilmesi durumunda cilt sağlığı için faydalıdır.
  • Doğal bir antioksidan özelliğinin bulunması göz önünde bulundurulduğu zaman kanser hastalıklarının oluşmamasına yardımcı olur.
  • Yine antioksidan özelliğinden dolayı zararlı bakterilerden korunmamıza yardımcı olur. Vücudun dezenfekte edilmesine yardımcı olur.
  • Demir açısından çok zengin bir meyvedir. Bu nedenle de anemi ile mücadeleye yardımcı olup, kandaki trombositlerin ideal bir sayıda tutulmasına yardımcı olur.
  • Hem ağız boşluğuna hem de dişlere çok faydası bulunur. Dişlerin temizlenmesine, ağız kokusunun giderilmesine, plak ve diş eti iltihabı gibi çeşitli rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Böğürtlenli Meyve Çayının Faydaları Nelerdir?

Böğürtlenli meyve çayının faydaları incelendiği zaman böğürtlen meyvesinden dolayı yukarı bahsedilen tüm özellikleri barındırır. Böğürtlenli meyve çayı en çok diyet sürecinde olanların tükettiği çaylar arasında yer alır. Ancak sağlıklı beslenme kapsamında her bireyin düzenli olarak tüketmesi gereken meyveli çaylar arasında yer alır.

Böğürtlenli Meyve Çayı Nerede Satılır?

Böğürtlenli Meyve Çayı marketlerde ve aktarlarda satılmaktadır. Bu çayın tüketimindeki en önemli özelliklerden biri taze olarak tüketilmesidir. Yani hem satın alındığında taze alınması hem de demlendikten sonra hemen tüketilmesi gerekir. Demlenip bekletilen meyve çayları bir süre sonra faydalarını yok etmektedir.

e-Aktariye üzerinden böğürtlenli meyve çayını temin edebilirsiniz.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.