Böğürtlenli çayı, insanların günümüzde en çok sevdiği ve tükettiği meyve çaylarından biridir. Bitki çayı olarak da ifade edilen böğürtlen çayı, kurutulmuş olan böğürtlenlerin demlenmesi ile elde edilmektedir. Üstelik insan sağlığına önemli faydalar sağlayan bu çay, kanserden sindirim sistemine, boğaz ağrısında varis problemine varana kadar pek çok sağlık sorununda etkili olabilmektedir.

Böğürtlenli bitki çayının bazı faydalarından bahsetmek gerekirse; içeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kansere karşı koruyucu bir etki göstermesi, boğaz ağrısını hafifletmesi, kardiyovasküler rahatsızlıkları gidermesi, ishal ve basur gibi problemlere iyi gelmesi, bu bitki çayının faydaları arasında yer almaktadır.

Böğürtlenli Çayın Zararları Var mı?

Gereğinden fazla tüketimi ve yanlış kullanımı gibi durumlarda böğürtlenli çayın zararları mevcuttur. Örneğin fazla tüketilen böğürtlenli çayının tanecikli bir yapıya sahip olması, vücuttaki demir ve kalsiyum emilimini düşürebilirken, aynı zamanda kemik sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle böğürtlenli çayın zararlarını görmemek adına doğru ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereklidir. Günde 1 fincan böğürtlenli çay yeterli olacaktır.

Yan Etkileri Var mı?

En lezzetli bitki çaylarından biri olarak karşımıza çıkan böğürtlenli çayı, bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Böğürtlenli çayın yan etkileri ise genellikle alerjik reaksiyon olarak görülmektedir. Bunun ile beraber mide bulantısı, karaciğer problemleri ve mide rahatsızlıkları da bu çayın yan etkileri arasında yer almaktadır.

Uyku Yapar mı?

Böğürtlenli çayı ile alakalı en merak edilen konulardan biri de uyku yapıp yapmadığıdır. Günümüzde en çok tüketilen bitki çaylarından böğürtlen çayı, insanlar üzerinde uyku yapıcı bir etki göstermemektedir. Dolayısıyla da gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir.

Dileyen herkesin böğürtlenli çayı, genellikle aktarlardan ya da organik pazarlardan hazır olarak temin edebilmesi mümkündür. Hazır almak yerine kendi hazırlamak isteyenlerin ise bu meyveyi taze olarak satın alıp kurutması gereklidir.

İshal Yapar mı?

Böğürtlenli çayı ishal yapmamakta, aksine ishali düzenlemektedir. Bu gibi durumlar için tüketilebilecek ideal bitki çaylarından biri olan böğürtlen çayı, bal ile karıştırılarak günde 2 fincan kadar tüketilebilmektedir. Bu sayede sindirim sistemi bozukluklarını düzenleme konusunda faydalı olacaktır.

Böğürtlenli Çayı Nerede Satılır?

Böğürtlenli Çayı, aktarlarda satılmaktadır. İnternetten hemen Böğürtlenli Çayı satın almak isteyenler e-Aktariye üzerinden sipariş oluşturabilirler. Aynı zamanda e-Aktariye üzerinden diğer bitki çaylarını inceleyebilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

E-aktariye.com.tr internet sitesinde yer alan ürünlerin tamamı bitkisel destekleyici gıda niteliği taşımakta olup; ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarına uyularak endikasyon ve hastalık adı belirtme kapsamında bitkisel destek ürünleriyle ilgili herhangi bir tanıtım yapılmamakta, bağlı bulunan sosyal medya platfromlarında dahi herhangi bir sağlık tavsiyesi sunulmamaktadır.
Ürünlerimiz ilaç olmayıp, "bitkisel takviye ürünü" niteliği taşımaktadır.

author-avatar

Meltem Canalan Hakkında

e-Aktariye Blog Editörü | Bitkileri merak eder, baharatları sever. Organik ürünler, kullanım alanları, bitkisel yağlar; kullanım alanları, kullanım yöntemleri hakkında araştırma yapar, okuma yapar, inceleme yapar, elde ettiklerini derler, bir araya getirir ve sunar.

Benzer İçerikler